Skupina G7 vyhlásila embargo na ruské diamanty

Washington - Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 vyhlásila s platností od 1. ledna embargo na ruské diamanty. Zhruba od 1. března se přidají i další omezení a zákaz nepřímého dovozu ruských drahokamů, uvedla skupina podle agentury Reuters. Omezení se netýká diamantů pro průmyslové využití.

Redaktor RN 06.12.2023 19:27:00 0x
Skupina G7 vyhlásila embargo na ruské diamanty

Hodnocení

100%

Skupina zvažovala různé varianty jak omezit příjmy, které Rusko využívá ve své válce proti Ukrajině. Evropská unie postih ruských zisků z vývozu diamantů navrhla v rámci 12. unijního sankčního balíčku a šéfka Evropské komise Ursula von den Leyenová o tom hovořila na konci října. EU ale podle agentury Reuters s krokem čekala na koordinaci se skupinou G7. Jejími členy jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Francie, Itálie, Německo a Británie.

Skupina G7 bude omezení nepřímého dovozu diamantů zavádět postupně. Slibuje robustní mechanismus ověřování a certifikace založený na sledovatelnosti surových diamantů nejpozději od 1. září příštího roku.

Krok ocenila Belgie, pro niž jsou diamanty zásadním průmyslovým odvětvím. Dnes spuštěný systém sledovatelnosti je dalším krokem v průkopnické práci, kterou Belgie zahájila před 25 lety v boji proti krvavým diamantům. Prohlášení G7 nabízí diamantovému sektoru v Antverpách jedinečnou příležitost k dalšímu rozvoji jako centrum obchodu s takzvaně čistými diamanty, uvedl belgický premiér Alexander de Croo.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.