Situace s požáry se v Řecku zlepšila, Rhodos je podle ministryně bezpečný

Atény - Řecko hlásí výrazné zlepšení situace kolem lesních požárů. Drtivá většina ohňů byla dnes pod kontrolou, uvedli večer hasiči. Ti v celé zemi napočítali skoro 100 požárů, z nichž polovina trvala méně než 24 hodin, uvedl řecký tisk. Ministryně cestovního ruchu Olga Kefalojanniiová dnes prohlásila, že ostrov Rhodos, kde v minulých dnech muselo být evakuováno až 30.000 lidí, je bezpečnou destinací a život se tam vrací k normálu. Nebezpečí vzniku dalších požárů však kvůli týdny trvajícímu suchu zůstává vysoké.

Redaktor RN 28.07.2023 15:53:00 0x
Situace s požáry se v Řecku zlepšila, Rhodos je podle ministryně bezpečný

Hodnocení

100%

Hasiči dnes večer informovali, že v Řecku bylo během dne aktivních 96 požárů. Již dopoledne uvedli, že všechny ohně byly pod kontrolou. Situace se však zhoršila na Korfu, kde zesílily ohně na severovýchodě ostrova a zasahovat musely i hasičské letouny.

Situaci na ostrově Rhodos dnes řecká média označují za nejlepší za poslední dny. Podle řecké agentury AMNA ovšem hasiči nadále situaci kontrolují a dohašují jednotlivá ohniska.

Ministryně Kefalojanniová dnes uvedla, že Rhodos splňuje definici bezpečné destinace. Premiér Mitsotakis a ministři dnes jednali o situaci na ostrově, kde od minulého víkendu zuřily silné požáry. Podle vlády je šest budov určených k demolici a další 39 zaznamenalo v souvislosti s požáry škody. V dříve evakuovaných oblastech již začala obnova fungování služeb pro turisty, zaznělo podle agentury AMNA na jednání ministrů. Vláda chce pomoci místním podnikatelům a také propagovat Rhodos na hlavních turistických trzích v zahraničí.

Podle odhadu, který uvedla agentura Reuters, požáry zničily zhruba desetinu rozlohy Rhodu. Značné jsou i zemědělské škody s 50.000 zničenými stromy olivovníku a nejméně 2500 mrtvými hospodářskými zvířaty, uvedly úřady s tím, že údaje nejsou konečné.

Demisi dnes podal ministr pro ochranu občanů Notis Mitarakis, pod kterého spadá civilní obrana i hasičský sbor. Vláda v prohlášení uvedla, že tak učinil z osobních důvodů. Podle agentury AFP, která cituje nejmenované vládní zdroje, ministr odešel, protože byl na dovolené v uplynulých dnech, kdy v zemi zuřily požáry. Premiér Kyriakos Mitsotakis demisi přijal a ministerský post obsadil Jannis Oikonomu, který působil jako náměstek ministra školství.

Pod kontrolou už je i požár v okolí města Volos v centrálním Řecku, kde ve čtvrtek hořelo v areálu muničního skladu letectva. Podle odborníka osloveného stanicí ERT detonace vnímali lidé i dva kilometry od skladu, což svědčí o explozi stovek bomb. Profesor jaderné fyziky Theodoros Liolios varoval obyvatele, aby se nedotýkali neznámých kovových předmětů v okruhu tří kilometrů, dokud perimetr nezkontroluje armáda.

Ministr obrany Nikos Dendias dnes uvedl, že vedení letectva nařídil prošetřit okolnosti požáru. Podle prvních informací selhaly bezpečnostní procedury. Deník Kathimerini píše, že oheň zcela zničil nejméně jeden muniční sklad. Podle informací deníku sklad obsahoval munici pro bojové letouny F-16 s velkou ekonomickou i strategickou hodnotou. Samotnou leteckou základnu, kde je zhruba třetina řeckých stíhaček F-16, ale požár nezasáhl.

Severovýchodem Řecka v okolí města Xanthi se prohnala bouře s krupobitím. Malé tornádo poškodilo zemědělskou úrodu a vyvrátilo sloupy elektrického vedení, píše server stanice ERT.

V sobotu platí varování před extrémním rizikem vzniku požárů na území šesti regionů, stejně jak dnes.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.