Rusové ve vězeních na Ukrajině běžně používají mučení, tvrdí experti

Amsterodam - Mnoho vězňů v provizorních Rusy spravovaných věznicích v okupované části Ukrajiny bylo vystaveno mučení a sexuálnímu násilí. V dnes zveřejněném shrnutí dosavadních poznatků z vyšetřování to podle agentury Reuters uvedl mezinárodní tým odborníků Mobile Justice Team, zřízený společností specializující se na humanitární právo Global Rights Compliance.

Redaktor RN 02.08.2023 11:20:00 0x
Rusové ve vězeních na Ukrajině běžně používají mučení, tvrdí experti

Hodnocení

100%

Tým spolupracoval s ukrajinskými prokurátory vyšetřujícími válečné zločiny v Chersonské oblasti od jejího částečného osvobození v listopadu loňského roku po více než osmi měsících ruské okupace. Ukrajinské úřady prověřují více než 97.000 oznámení o válečných zločinech a před ukrajinskými soudy vznesly obvinění proti 220 podezřelým. Prominentní pachatelé by mohli být souzeni Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu, který již vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kreml popírá obvinění z válečných zločinů spáchaných účastníky takzvané speciální vojenské operace, jak Rusko oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Nejnovější zpráva týmu Mobile Justice Team, financovaná Británií, Evropskou unií a Spojenými státy, analyzovala 320 případů a svědeckých výpovědí na 35 místech v Chersonské oblasti. Na 43 procent (obětí) výslovně zmínilo praktiky mučení v zadržovacích centrech a uvedlo sexuální násilí jako běžný postup, který používali ruští dozorci, uvádí zpráva.

V červnu ukrajinská prokuratura vznesla první obvinění v souvislosti s údajnou deportací desítek sirotků z Chersonu a obvinila ruského politika a dva podezřelé ukrajinské kolaboranty z válečných zločinů.

Reuters v lednu informoval o rozsahu mučení v Chersonu. Ukrajinské úřady tehdy uváděly, že nezákonně bylo zadržováno asi 200 osob. Ti, kdo přežili, reportérům Reuters vyprávěli o mučení, včetně elektrických šoků a dušení.

Skutečný rozsah ruských válečných zločinů zůstává neznámý, uvedla k nejnovějším zjištěním o mučení Anna Mykytenková, hlavní právní poradkyně organizace Global Rights Compliance. S jistotou však můžeme říci, že psychologické následky těchto krutých zločinů na ukrajinském lidu zůstanou v jeho mysli zakořeněny po dlouhá léta, dodala.

Nejméně 36 obětí, které vyslechla prokuratura, zmiňovalo používání elektrického proudu při výsleších, často i elektrošoku na genitáliích, a také hrozby zmrzačení genitálií. Jedna oběť byla nucena přihlížet znásilnění spoluvězně, uvádí se ve zprávě.

Podle ní byli zadržení nejčastěji mučeni vojáky, ale také policisty, dobrovolníky, aktivisty, představiteli samosprávy, zdravotnickými pracovníky i učiteli. Nejčastěji používanými technikami mučení bylo dušení, waterboarding, surové bití či vyhrůžky znásilněním, uvádí zpráva.

Celkově důkazy z osvobozených vazebních středisek naznačují, že Putinův plán na vyhlazení ukrajinské identity zahrnuje řadu zločinů připomínajících genocidu, uvedl britský advokát Wayne Jordash, který tým vedl.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.