Rusové použili na jihu Ukrajiny chemickou munici, tvrdí generál

Kyjev - Ruské jednotky použily k ostřelování ukrajinských pozic v Záporožské oblasti na jihu země střely z raketometů obsahující chemickou bojovou látku. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření velitele jednoho z uskupení ukrajinských vojsk Oleksandra Tarnavského na sociální síti. Moskva se k tomuto tvrzení zatím nevyjádřila.

Redaktor RN 07.08.2023 16:15:00 0x
Rusové použili na jihu Ukrajiny chemickou munici, tvrdí generál

Hodnocení

100%

Nepřítel v rozporu se všemi úmluvami dál používá chemickou munici. V uplynulých 24 hodinách u obce Novodanylivka dvakrát střílel z raketometů střelami, které obsahovaly chemickou látku (pravděpodobně chlorpikrin), napsal generál Tarnavskyj, který velí uskupení Tavrija. Dodal, že ostřelování si nevyžádalo oběti ani raněné.

Tarnavskyj podle dostupných údajů velel jednotkám, které loni osvobodily Cherson, jediné oblastní centrum, jehož se Rusové od vpádu na Ukrajinu loni v únoru zmocnili.

Proruští separatisté ze Slavjanska ve východoukrajinské Doněcké oblasti v létě 2014 obvinili ukrajinské vládní síly, že při ostřelování okolí města použily chemické zbraně, konkrétně právě chlorpikrin, tedy bezbarvou a prudce jedovatou kapalinu, která byla známá jako chemická zbraň za první světové války a která se v současnosti používá v zemědělství proti polním škůdcům. Mluvčí velení vojenské operace vedené proti povstalcům toto nařčení vzápětí odmítl.

Na jihu Ukrajiny je nyní těžiště ukrajinské protiofenzívy, která míří na města Melitopol a Berďansk okupovaná Rusy v Záporožské oblasti.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.