Ruský soud potvrdil 22 let vězení pro novináře Safronova

Moskva - Ruský nejvyšší soud dnes podle agentury TASS ponechal v platnosti rozsudek, kterým loni v září prvoinstanční soud odsoudil novináře Ivana Safronova na 22 let odnětí svobody za vlastizradu; prokuratura ho obvinila ze spolupráce s českou rozvědkou. Žurnalista vinu popírá. Trest si začal odpykávat v trestanecké kolonii na Sibiři poté, co verdikt loni v prosinci potvrdil i odvolací soud, čímž se rozhodnutí stalo pravomocným.

Redaktor RN 02.08.2023 11:43:00 0x
Ruský soud potvrdil 22 let vězení pro novináře Safronova

Hodnocení

100%

Rozsudek soudu prvního stupně zůstává bez změny, stížnosti obhajoby se nevyhovuje, ohlásil nejvyšší soud podle zpravodaje TASS po dnešním jednání. To se kvůli utajení případu konalo za zavřenými dveřmi a novináři mohli sledovat pouze oznámení závěrečného rozhodnutí soudu.

Někdejšího reportéra listů Vedomosti a Kommersant zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady; Safronov byl tehdy poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. Podle vyšetřovatelů v roce 2012 novináře zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB mimo jiné předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán a tyto údaje by prý zemím Severoatlantické aliance mohly posloužit k ohrožení ruské bezpečnosti.

Safronov od počátku jakoukoliv vinu odmítá a nepřistoupil ani na dohodu s vyšetřovateli, aby dosáhl mírnějšího trestu. Zdůrazňuje, že se věnoval jen žurnalistice a neměl přístup ke státním tajemstvím. Obvinění přičítá snaze ruské tajné služby o výrobu špionů, když ty skutečné je těžké dopadnout.

Safronův obhájce Dmitrij Katčev po prvoinstančním rozsudku prohlásil, že jeho klient dostal trest za to, že dělal svou práci. Některá nezávislá ruská média už dříve uvedla, že Safronov byl potrestán za své reportáže o ruských vojenských zakázkách, které popudily ministerstvo obrany. Obhajoba žádala zproštění viny. Český ministr zahraničí Jan Lipavský ČTK a České televizi loni v září řekl, že tvrzení o Safronovově spolupráci s českou rozvědkou je asi stejně důvěryhodné jako tvrzení, že Rusko osvobozuje Ukrajinu. Jsou to nesmysly, prohlásil šéf české diplomacie.

Vysoký trest pro Safronova - vyšší než ruské soudy obvykle udělují za vraždy - je považován za úder proti ruským médiím v souvislosti se zesíleným tlakem Kremlu proti svobodě slova od únorového zahájení invaze na Ukrajinu, napsala loni v září agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.