Rusko za květen vyslalo na Ukrajinu přes 300 dronů, uvádí Londýn

Londýn - Rusko za letošní květen vyslalo na Ukrajinu více než 300 bezpilotních letounů Šáhed, napsalo dnes na twitteru britské ministerstvo obrany. Jedná se podle něj o dosud nejintenzivnější použití těchto dronů íránské výroby od začátku ruské invaze. Moskva je používá v rámci masivních vzdušných úderů, které v květnu mířily zejména na ukrajinská města včetně Kyjeva.

Redaktor RN 05.06.2023 10:09:00 1x
Rusko za květen vyslalo na Ukrajinu přes 300 dronů, uvádí Londýn

Hodnocení

100%

Rusko patrně vysílá tolik bezpilotních letounů ve snaze donutit ukrajinské síly pálit cennými, pokročilými protileteckými střelami, píše v hodnocení britská vojenská rozvědka. Ukrajinu v rámci její obrany před ruskou agresí podporují západní spojenci, kteří Kyjevu poskytují mimo jiné obranné systémy. Letos například na Ukrajinu dorazily americké systémy Patriot.

Podle Londýna je nicméně nepravděpodobné, že by Rusko ve své snaze vyplýtvat západní protiletadlové střely uspělo. Ukrajina zneškodnila nejméně 90 procent příchozích bezpilotních letounů většinou s použitím starších a levnějších protileteckých zbraní a elektronických rušiček, píše rozvědka.

Správa ukrajinské metropole už na konci května poukázala na to, jak během tohoto měsíce Rusko zintenzivnilo své vzdušné útoky na metropoli. Nejdelší prodleva mezi jinak v podstatě denními údery byla čtyřdenní, uvedl šéf vojenské správy v Kyjevě Serhij Popko.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.