(Moskva) nedělá nic jiného, než že zvyšuje ceny potravin a na úkor těch nejzranitelnějších skupin lidí ve světě se snaží bránit svému hlavnímu konkurentovi, Ukrajině, ve vývozu jeho produkce, uvedlo francouzské ministerstvo podle AFP.
Dnešní ruské nálety podle ukrajinského ministra infrastruktury poničily téměř 40.000 pšenice, která měla být vyvezena do afrických zemí, Číny a Izraele, a také silo, sklady, nákladní terminál i administrativní budovy.
Domy, přístavy, sila, historické budovy, muži, ženy, děti. Neustálé a stále častější ruské útoky na Kryvyj Rih, Charkov, Kyjev a Cherson dávají najevo, že Rusko netouží po míru, nebere ohledy na bezpečí civilistů ani lidí, kteří jsou ve světě závislí na dovozu jídla z Ukrajiny, napsala Brinková.
Rusko útoky na nevojenské cíle spojené s ukrajinským obilím zintenzivnilo poté, co před několika týdny odstoupilo od takzvaných obilných dohod, které zajišťovaly bezpečný průjezd lodím s nákladem potravin Černým mořem a týkaly se vývozu nejen ukrajinských, ale i ruských produktů.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonátu řekl svému tureckému protějšku Recepovi Tayyipu Erdognanovi, že Moskva je připravená o návratu k dohodám jednat, jakmile západní země začnou naplňovat závazky ohledně usnadnění vývozu ruských zemědělských komodit a hnojiv.
Turecko hrálo společně s OSN klíčovou roli ve zprostředkování jednání a podpisu černomořských dohod. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová v úterý uvedla, že vidí náznaky, že by se ruská diplomacie mohla k jednáním o prodloužení vrátit. Budeme muset vidět, zda se to opravdu stane, uvedla diplomatka podle agentury Reuters.