Rusko pokračuje v útocích na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský štáb

Kyjev - Ruské jednotky pokračují v útočných akcích u východoukrajinských měst Bachmut a Marjinka, uvedl dnes v pravidelném ranním hlášení o situaci na frontě ukrajinský generální štáb. Noční oznámení Ruska o začátku ukrajinské protiofenzivy ukrajinské velení ani jiní představitelé dosud nijak nekomentovali. Podle ruskojazyčného serveru BBC nejsou kromě oznámení ruského ministerstva obrany jiné důkazy o tom, že by boje na frontě nabraly na síle. Na proruských kanálech na sociálních sítích se nicméně hovoří o rostoucí aktivitě ukrajinské armády na frontě v okolí Vuhledaru.

Redaktor RN 05.06.2023 07:58:00 2x
Rusko pokračuje v útocích na východě Ukrajiny, uvádí ukrajinský štáb

Hodnocení

100%

Rusko podle ukrajinského generálního štábu i nadále soustředí své snahy na východě Ukrajiny, kde se snaží o plnou okupaci ukrajinské Luhanské a Doněcké oblasti. Za poslední den se podle něj jednotky obou zemí střetly ve 29 případech. Ve směru na Bachmut nepřítel útočil u (obce) Ivanivske, neúspěšně, píše ukrajinská armáda, podle které zhruba desítku měst a obcí v oblasti ruští vojáci v předchozím dni ostřelovali. Boje a ostřelování pokračují také u Marjinky, která leží několik desítek kilometrů jihozápadně od Doněcku.

O zásahu ukrajinské armády u Bachmutu dnes ráno na telegramu hovořil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, podle kterého ukrajinští vojáci u města i nadále postupují.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. Ukrajinské síly podle něj ale nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o techniku a také o více než 250 vojáků. Podobná tvrzení se v současné situaci nedají nezávisle ověřit, připomínají agentury.

Ukrajinský generální štáb, který popisuje situaci na frontě za uplynulých 24 hodin, se o žádných významných akcích svých sil v dnešní svodce nezmiňuje. Agentura Unian poznamenala, že americký Institut pro studium války (ISW) ve svém hodnocení z noci na dnešek hovoří jen o omezeném postupu ukrajinských sil v Záporožské oblasti.

Naopak proruské kanály na telegramu hovoří o vyhrocené situaci v úseku fronty Vuhledar - Velyka Novosilovka, tedy zhruba 40 až 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku a 85 kilometrů severně od Mariupolu. Například velitel sil doněckých separatistů Alexandr Chodakovskij v rozporu s tvrzením ruského ministerstva obrany na telegramu uvedl, že až deset ukrajinských motorizovaných jednotek úspěšně postoupilo ve směru na Zolotu Nyvu a Novodonecke, přičemž vstoupili na okraj této obce jihozápadně od Vuhledaru. Nepříteli se nás podařilo dostat do těžké pozice. Situace se vyvíjí, napsal Chodakovskij.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.