Reuters: Osm zemí, včetně ČR, žádá sankce proti Rusku kvůli Navalnému

Brusel - Osm evropských zemí, včetně Česka, vyzvalo Evropskou unii k přijetí sankcí proti ruským soudcům, prokurátorům a představitelům vězeňské služby kvůli smrti ruského opozičního politika Alexeje Navalného, napsala dnes agentura Reuters. Odvolává se přitom na dopis osmi ministrů zahraničí, který měla možnost vidět.

Redaktor RN 28.02.2024 19:38:00 3x
Reuters: Osm zemí, včetně ČR, žádá sankce proti Rusku kvůli Navalnému

Hodnocení

100%

Dopis adresovaný šéfovi diplomacie EU Josepu Borrellovi podepsali podle Reuters ministři zahraničí Česka, Estonska, Finska, Litvy, Lotyšska, Polska, Švédska a Rumunska.

Tento postoj podle nejmenovaných představitelů sdílejí rovněž Dánsko, Francie, Irsko a Nizozemsko, tedy celkem výzvu podpořilo 12 zemí, dodal Reuters.

Navalného smrt je další známkou zrychlujících a systematických represí v Rusku. Tato výzva je kolektivní akce, uvádí se v dopisu. Domníváme se, že je silný důvod pro zavedení specifického sankčního režimu vůči Rusku, který by odpovídal na situaci v zemi, praví se dále v dokumentu.

Nový režim by poskytl pevný právní základ pro vytvoření seznamu osob z ruského represivního státního aparátu, včetně osob zapojených do politicky motivovaného odsouzení členů občanské společnosti a demokratické opozice a jejich následného věznění, jako jsou osoby odpovědné v rámci justičního řetězce (prokurátoři, soudci, vězeňská služba), dodali šéfové diplomacií.

Sedmačtyřicetiletý Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem, oznámila 16. února ruská vězeňská služba. Vdova a Navalného přívrženci obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal kritika Kremlu zavraždit. Kreml tato obvinění popírá. Podle úmrtního listu zemřel Navalnyj z přirozených příčin.

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina. Od ledna 2021 byl ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.