Řada otázek ohledně útoku dronů na Moskvu zůstává nejasných, uvedla BBC

Moskva/Kyjev - Dnešní nálet bezpilotních letounů na Moskvu se stal největším od začátku ruského vpádu na Ukrajinu. I po několika hodinách zůstává nejasné, kolik strojů útočilo, kdo je vyrobil a odkud odstartovaly, upozornila ruská redakce BBC.

Redaktor RN 30.05.2023 19:42:00 1x
Řada otázek ohledně útoku dronů na Moskvu zůstává nejasných, uvedla BBC

Hodnocení

100%

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že celkem útočilo osm dronů, z nichž tři zneškodnily prostředky radioelektronického boje (REB) a zřítily se, a dalších pět podle ministerstva sestřelily protiletecké systémy Pancir-S.

Tři zřícené drony odpovídají zásahům tří obytných budov na Leninské třídě a Profsojuzní a Atlasově ulici. Neovládané drony se mohly zřítit na domy. Ale chybí potvrzení z nezávislých zdrojů, že se vše skutečně odehrálo právě takto.

Zpravodajský kanál Baza na sociální síti telegram zprvu tvrdil, že ranního útoku se zúčastnilo asi 25 dronů, z nichž velkou část se podařilo sestřelit.

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že protivzdušná obrana fungovala normálně, uspokojivě, ačkoliv je na čem pracovat. Putin prohlásil, že Kyjev zvolil cestu zastrašování ruských občanů, nezmínil se ale o tom, co v takovém případě dělá ruská armáda, když raketami a drony napadá ukrajinská města.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov tvrdí, že za útokem jsou Ukrajinci. Ministr obrany Sergej Šojgu označil nálet za teroristickou akci kyjevského režimu proti civilním objektům.

Kyjev ranní útok na Moskvu oficiálně nekomentovali. Ale v pořadu Breakfast Show na YouTube poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak řekl, že s uspokojením sleduje dění a předpovídá zvýšení počtu útoků, i když žádný vztahy k nim Kyjev samozřejmě nemá.

Nálet dronů na Moskvu nevedl k tak ničivým následkům, jaké mají útoky dronů Šáhed íránské výroby v Kyjevě. Ráno, kdy Moskvané zaznamenali na nebi drony a uslyšeli výbuchy, ruská armáda vyslala na ukrajinské hlavní město 31 šáhedů. Sestřelit se povedlo 29, ale nálet byl tak silný, že v důsledku zahynula jedna žena a 13 lidí bylo zraněno.

Na začátku loňského září náčelník generálního štábu ukrajinských sil Valerij Zalužnyj zveřejnil článek o vyhlídkách ukrajinské kampaně v roce 2023. Hovořilo se v něm o tom, že hlavní výhodou ruských sil je dosah ruských zbraní. Rusko tehdy mohlo použít proti Ukrajině střely s plochou dráhou letu o doletu 2000 kilometrů, zatímco Ukrajina měla jen rakety o doletu nepřesahujícím 100 kilometrů. Problém spočívá právě v beztrestnosti, zajištěné fyzickou vzdáleností. V tom spočívá skutečná síla nepřítele. Nemáme právo ponechat to bez náležité pozornosti, psal ukrajinský generál.

Podle některých komentátorů Zalužnyj prakticky předem ohlašoval útoky na cíle v hloubi Ruska s cílem pošramotit sebejistotu Rusů ohledně vlastní bezpečnosti.

Je těžké říci, zda drony, které se objevily nad Moskvou, měly vojenské cíle. O zasažení vojenských objektů či infrastruktury úřady nic nesdělily. Pokud ovšem za náletem skutečně byly ukrajinské ozbrojené síly, pak už pouhé objevení dronů nad Moskvou splnilo úkol, o kterém psal Zalužnyj. Odpalování protileteckých raket, výbuchy padajících dronů, zásahy obytných domů ničí víru Moskvanů, že jsou chráněni. A pokud by pády dronů na obytné domy byly dílem protivzdušné obrany, pak její efektivnost sotva může uklidnit lidi žijící v těchto domech.

O samotných dronech se toho moc neví. Soudě podle záběrů na internetu šlo o drony střední třídy s rozpětím křídel kolem tří metrů, vybavené spalovacími motory. Vidět byly drony dvou typů - jeden s klasickým uspořádáním, podobný lehkému letadlu, a také dron s uspořádáním typu kachna s nosnými plochami vzadu.

Na kanálu Shot v aplikaci Telegram se objevil snímek bojové části dronu, který vletěl do bytu jednoho z domů. Podle záběrů šlo o ženijní demoliční nálož KZ-6, která se vyráběla ještě v Sovětském svazu a která se používá k různým účelům. Dron, který jí byl vybaven, mohl být předělán z průzkumného dronu na dron-kamikadze.

Určitě by se ruské úřady měly ptát, jakou vzdálenost mohou tyto drony uletět. Drony této velikosti mohou překonat několik stovek kilometrů a teoreticky mohly odstartovat z Ukrajiny. Ale pak se podle BBC nabízí otázka: jak dokázaly překonat protivzdušnou obranu u fronty a pak se vyhnout odhalení během celého letu?

Nejde o první nálet dronů, které dokázaly nepozorovaně překonat velkou vzdálenost. Na konci února a dubna našli v okolí Moskvy trosky bezpilotních strojů, které se podobaly dronům UJ-22 Airborne ukrajinské výroby. A v květnu dva drony explodovaly nad Kremlem.

V případě, že drony zpozorované dnes nad Moskvou odstartovaly z ruského území, mohla to být dost složitá záležitost. Tak velké stroje startují buď z katapultu, který představuje těžkopádnou konstrukci, anebo jako letadla po rozjezdu na zemi. Ale k tomu potřebují víceméně rovnou plochu. Navíc by bylo nutné takové stroje dopravit do Ruska, což není jednoduché ani v rozebraném stavu, tvrdí BBC.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.