Při nočním útoku na Kyjev zemřeli nejméně tři lidé včetně dítěte

Kyjev - Tři lidé, včetně devítileté dívky a její matky, v noci na dnešek zemřeli při dalším ruském vzdušném útoku na ukrajinské hlavní město Kyjev, 16 osob bylo zraněno. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na úřady. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřelení všech deseti při útoku použitých ruských střel Iskander. Oběti, zraněné a škody podle něj způsobily padající trosky zničených raket. Oběti ruského útoku se přitom podle médií snažily dostat do krytu, ale ten byl zavřený.

Redaktor RN 01.06.2023 05:32:00 1x
Při nočním útoku na Kyjev zemřeli nejméně tři lidé včetně dítěte

Hodnocení

100%

Dnes je mezinárodní den dětí. Rusko v noci znovu zabilo v Kyjevě dítě, uvedl podle agentury Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Ten zároveň Moskvu obvinil, že od roku 2014 páchá na malých Ukrajincích zločiny. Od 24. února 2022 nikdo nepochybuje - je to skutečná genocida, doplnil. Podle mise OSN pro monitorování lidských práv bylo od začátku ruské invaze zabito na Ukrajině nejméně 525 dětí a dalších 1047 utrpělo zranění.

Rusko popírá, že by se zaměřovalo na civilisty nebo se dopouštělo válečných zločinů, ale jeho invazní síly v ukrajinských městech opakovaně zasahují obytné oblasti. Dnešní úder je už nejméně osmnáctý na metropoli od začátku května. Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Kyjev a další města v poslední době, kdy se ukrajinská armáda připravuje na očekávanou protiofenzivu. Intenzivnější ostřelování a útoky ze strany Ukrajiny pak hlásí ruské příhraniční regiony, zejména Belgorodská oblast.

Podle serveru The Kyiv Independent bylo dnes v ukrajinské metropoli brzy ráno slyšet několik výbuchů. Zemřela devítiletá dívka, její čtyřiatřicetiletá matka a další třiatřicetiletá žena, uvedla podle agentury Ukrinform policie. Poškozeno bylo zdravotnické zařízení, školka, obytné domy i automobily. Podle kyjevské správy jsou škody hlášeny z Desňanské čtvrti na východě metropole a také z Dniprovské části, která se nachází blíže centru.

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt. Kyjevan, který se představil jako Jaroslav, popsal stanici Suspilne, že jeho žena a další dva lidé včetně dítěte zemřeli v Desňanské čtvrti, když se pokoušeli dostat do místního protileteckého krytu, ale nikdo jim neotevřel.

Lidé dlouho klepali, velmi dlouho klepali a nikdo (neotevřel dveře)...Byly tam ženy, děti a nikdo neotevřel. V tu chvíli to přiletělo, popsal podle serveru Ukrajinska pravda Jaroslav. Jeho žena podle něj běžela do krytu i s dítětem, které úder přežilo. On sám byl v tu chvíli o kus dál, protože se snažil najít někoho, kdo by kryt otevřel. Podle starosty Vitalije Klička na místo spadly trosky rakety.

Případ vyvolal veřejné pobouření a policie smrt dvou žen a dívky vyšetřuje, uvedla agentura Reuters. Ukrajinska pravda napsala, že prokuratura vyšetřuje zdravotnické zařízení, kde byl při vzdušném úderu kryt uzavřen. Podle místních médií prokurátoři později v souvislosti s tímto případem prohledali kanceláře městské správy. Kličko mimo jiné uvedl, že nařídil vedoucím městských částí, aby okamžitě zkontrolovali, zda jsou všechny kryty v Kyjevě přístupné.

Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti. Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě, prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina.

Další lidský život si vyžádalo ruské ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, podle ministerstva vnitra při nočních útocích zahynul v obci Dniprovske čtyřiašedesátiletý muž, jedno dítě pak utrpělo zranění ve vsi Šyroka Balka. Další člověk byl zraněn v Chersonu. Server Ukrajinska pravda odpoledne s odvoláním na místní úřady informoval o smrti sedmdesátiletého muže a nejméně třech zraněných při ruských úderech během dne na obce v Chersonské oblasti.

V Charkově na severovýchodě země se povedlo z trosek ostřelovaného průmyslového objektu zachránit živou ženu, uvedl starosta Ihor Terechov. Žena podle něj zřejmě ani neutrpěla zranění.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.