Při explozi na shromáždění islamistické strany v Pákistánu zemřelo asi 40 lidí

Islámábád - Nejméně 40 lidí dnes zemřelo při explozi bomby na shromáždění stoupenců radikálního duchovního a vůdce islamistické strany v okrese Badžur na severozápadě Pákistánu u hranic s Afghánistánem. Informují o tom agentury s odvoláním na policii a zdravotníky. Dalších skoro 200 osob utrpělo zranění. Podle policie důkazy nasvědčují tomu, že šlo o sebevražedný atentát. Podle agentury AP jde o jeden z nejhorších útoků za poslední roky.

Redaktor RN 30.07.2023 15:31:00 0x
Při explozi na shromáždění islamistické strany v Pákistánu zemřelo asi 40 lidí

Hodnocení

100%

Shromáždění pořádané stranou JUI-F maulány Fazlúra Rahmána se konalo na okraji města Chár a byly na něm stovky lidí. Původně byla pro akci vyčleněná hala nedaleko tržiště, pak ale u ní byly kvůli vysoké účasti postaveny ještě stany. Na pořádek na místě dohlíželi straničtí dobrovolníci vybavení pendreky.

Po výbuchu zůstali na zemi mrtví, zakrvácení ranění, převrácené židle. Policie uvedla, že poranění účastníci setkání byli po explozi odváženi do hlavní nemocnice ve městě a že někteří z nich jsou v kritickém stavu. Na místo pro zraněné také přiletěly armádní vrtulníky a dopravily je do Péšávaru, metropole provincie Chajbar Pachtunchvá. Nedokážeme říct, kolik lidí zemřelo, ale na místě je mnoho mrtvol, řekl krátce po útoku agentuře DPA zástupce policie. Smrtelná bilance se zvyšovala s tím, jak byly oběti převáženy do nemocnic.

Mezi mrtvými je i jeden z místních lídrů strany JUI-F. Podle jejího mluvčího šlo o útok na Pákistán, na demokracii. Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf kondoloval blízkým obětí a řekl, že teroristé jsou nepřátele Pákistánu a my je zničíme.

Zraněn při explozi byl také kameraman pákistánské televize Geo News TV, který utrpěl těžká poranění hlavy a hrudníku a je v kritickém stavu.

Okres Badžur v minulosti býval útočištěm islamistických ozbrojenců, šlo o baštu pákistánské odnože radikálního hnutí Tálibán (TPP). V posledních letech se jí ale pákistánské armádě z této oblasti podařilo vytlačit.

Agentura AP píše, že Rahmán je považován za duchovního blízkého Tálibánu. Jím vedená strana je součástí současné pákistánské vládní koalice. Zástupci JUI-F uvedli, že Rahmán na shromáždění nebyl. V Pákistánu se konají politické mítinky před letošními parlamentními volbami. Ty se uskuteční na podzim. DPA píše, že strana JUI-F byla terčem útoků už v minulosti.

V prohlášení zaslaném agentuře AP pákistánský Tálibán dnešní bombový útok odsoudil a uvedl, že jeho cílem bylo štvát muslimy proti sobě. Také afghánský Tálibán atentát odsoudil.

AP píše, že šlo o jeden ze čtyř nejhorších útoků na severozápadě Pákistánu od roku 2014, kdy 147 lidí, hlavně školáků, zemřelo při úderu Tálibánu proti armádou provozované škole v Péšávaru. Letos v lednu bylo v tomto městě při bombovém útoku v mešitě zabito 74 lidí. A v únoru více než stovka lidí, především policistů, zemřela při výbuchu bomby v mešitě uvnitř přísně střeženého komplexu, v němž se nachází velitelství péšávarské policie.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.