Prezident USA schválil vojenskou pomoc Tchaj-wanu až 345 milionů dolarů

Washington - Americký prezident Joe Biden schválil zaslání vojenské pomoci Tchaj-wanu v hodnotě až 345 milionů USD (7,5 miliardy Kč). Oznámil to Bílý dům. Podrobnosti o povaze poskytnuté pomoci nebyly bezprostředně k dispozici, rozhodnutí ale pravděpodobně vyvolá rozhořčení v Číně, která považuje ostrov za součást svého území.

Redaktor RN 29.07.2023 07:36:00 0x
Prezident USA schválil vojenskou pomoc Tchaj-wanu až 345 milionů dolarů

Hodnocení

100%

Rozhodnutí je prvním velkým balíčkem Bidenovy administrativy určeným na pomoc Tchaj-wanu v boji proti Číně. Kongres schválil v rozpočtu na rok 2023 prezidentskou pomoc na zbrojení pro Tchaj-wan v hodnotě až jedné miliardy USD.

Balíček má podle oznámení zahrnovat obranu, vzdělávání a výcvik Tchaj-wanců. Agentura AP s odvoláním na dva americké představitele, kteří mluvili pod podmínkou zachování anonymity, uvedla, že Washington pošle Tchaj-wanu přenosné protiletecké obranné systémy MANPADS, zpravodajské a sledovací kapacity a střelné zbraně a rakety.

Američtí zákonodárci vyvíjejí tlak na Pentagon a Bílý dům, aby urychlily dodávku zbraní na Tchaj-wan. Cílem je pomoci zemi čelit Číně a odradit Čínu od úvah o útoku tím, že poskytnout Tchaj-wanu dostatek zbraní na to, aby případná cena za invazi byla příliš vysoká.

Pomoc je doplňkem k již schválenému prodeji letounů F-16 a dalších významných zbraňových systémů za 19 miliard USD. Rozdíl je však v tom, že nový balíček je součástí prezidentské pravomoci schválené loni Kongresem, která umožňuje dodávat zbraně ze současných amerických zásob. Tchaj-wan tak nebude muset čekat na výrobu těchto zbraní a ty budou dodány rychleji než při poskytování financí na nové zbraně.

Pentagon využil podobnou pravomoc při dodávkách munice pro Ukrajinu za miliardy dolarů.

Tchaj-wan se oddělil od Číny v roce 1949 v době občanské války. Čínský prezident Si Ťin-pching trvá na tom, že Čína má nyní právo převzít samosprávný ostrov, v případě potřeby i silou. Čína obvinila USA, že kvůli slibu dodávek zbraní za miliardy USD mění ostrov v sud střelného prachu. USA zastávají politiku jedné Číny, v jejímž rámci neuznávají formální nezávislost Tchaj-wanu a z úcty k Pekingu neudržují se zemí žádné formální diplomatické vztahy.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.