Zwick v uplynulém roce pracoval pro stanici Channel 14, která je nakloněná Netanjahuovi, a dříve byl reportérem deníku Israel Hajom, který má také blízko k předsedovi vlády, píše Haarec. V posledních dvou letech novinář na svém twitterovém účtu, který získal přibližně 30.000 sledujících, kritizoval Bidena a zpochybňoval jeho schopnost vykonávat funkci.
V červenci loňského roku Zwick sdílel krátký videozáznam Bidenova projevu, který doprovodil následujícím komentářem: Číňané, Rusové a Íránci nejsou hloupí a dobře chápou, že ve Washingtonu není žádné vedení. O rok dříve napsal, že Biden pomalu, ale jistě ničí Ameriku, a označil ho za nejvyššího vůdce Bidena, čímž jej přirovnal k vůdcům KLDR a Íránu. Po amerických prezidentských volbách v roce 2020 Zwick sdílel příspěvky, které naznačovaly, že podporuje Trumpova nepravdivá tvrzení o podvodech v amerických prezidentských volbách, v nichž republikánského prezidenta demokrat Biden porazil.
Netanjahuova kancelář na žádost agentury AP o komentář zatím nereagovala. Zwick se odpoledne ke kritice vyjádřil na twitteru. Když jsem psal tweety o prezidentu Bidenovi, byl jsem soukromá osoba. Dnes tyto názory nezastávám a v úřadu předsedy vlády budu jednat zcela profesionálně, uvedl. Nejméně jeden z jeho dřívějších tweetů byl podle AP dnes smazán.
Zwickovo jmenování Netanjahuovým mediálním poradcem přitom přichází v době, kdy jsou vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy, které jsou jeho nejbližším spojencem, napjaté, a to kvůli kontroverznímu izraelskému vládnímu návrhu justiční reformy a ultranacionalistickému charakteru současné izraelské vlády, píše AP.
Biden veřejně vyjádřil znepokojení nad plánem Netanjahuovy vlády prosadit rozsáhlou soudní reformu. V Izraeli návrh reformy vyvolal masové každotýdenní demonstrace, které pokračují, přestože bylo její prosazování pozastaveno. Podle kritiků by reforma ohrozila nezávislosti soudů a oslabila izraelskou demokracii.
Bidenova administrativa rovněž vyjádřila znepokojení nad skladbou Netanjahuovy vlády. V koalici jsou zastoupeni ultranacionalisté, kteří kdysi stáli na okraji izraelské politiky, ale nyní zastávají vysoké funkce zabývající se citlivými záležitostmi, které se týkají i Palestinců. Biden zatím Netanjahua od jeho loňského zvolení nepozval do Bílého domu, ačkoliv tomu bývá po izraelských volbách zvykem.
Netanjahu také čelí kritice, že svým vystupováním rozděluje tradičně jednotný postoj demokratů a republikánů k Izraeli. Uvádějí přitom, že naznačuje podporu republikánským kandidátům či že ve svém projevu v americkém Kongresu v roce 2015 patrně kritizoval vládu tehdejšímu prezidenta Baracka Obamy v souvislosti s jadernou dohodou mezi Íránem a světovými mocnostmi. Spojené státy za Trumpovy vlády od této dohody odstoupily.
Netanjahu naopak tvrdí, že pouto mezi Spojenými státy a Izraelem je nezlomné a jakékoliv rozpory mezi tradičními spojenci bagatelizuje, píše AP.
V květnu izraelský parlament přijal republikánského předsedu americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho, který se stal teprve druhým předsedou Sněmovny reprezentantů, jenž vystoupil v Knesetu, po republikánovi Newtu Gingrichovi v roce 1998.