Počet obětí bouřek ve Slovinsku stoupl na čtyři, pět Nizozemců se pohřešuje

Lublaň - Záplavy vyvolané silnými bouřkami si ve Slovinsku vyžádaly další oběť. Na břehu rozvodněné řeky Sávy v Lublani bylo dnes nalezeno tělo mrtvého muže, informovala agentura APA s odvoláním na místní policii. Počet úmrtí, která souvisejí s nepříznivým počasím, se tak podle slovinské policie zvýšil na čtyři. Nizozemské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se ve Slovinsku pohřešuje nejméně pět občanů Nizozemska.

Redaktor RN 05.08.2023 17:29:00 0x
Počet obětí bouřek ve Slovinsku stoupl na čtyři, pět Nizozemců se pohřešuje

Hodnocení

100%

Dva Nizozemci jsou také mezi oběťmi bouřek, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk. Na 400 Nizozemců muselo kvůli rozsáhlým záplavám opustit kemp, kde pobývali.

Slovinský premiér Robert Golob dnes podle agentury AP prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po dnešním jednání bezpečnostní rady země.

Podle premiéra si lijáky a povodně vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky. Záchranných operací se účastní i vojáci, především v oblastech na severu země, které jsou odříznuté od světa. Velká evakuační akce dnes proběhla v obci Jesenice, kterou ohrožuje sesuv půdy.

Kvůli záplavám byly v některých částech Slovinska také uzavřeny důležité komunikace, včetně hlavní dálnice procházející zemí, sdělila agentura STA.

Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo ve spolkové zemi Korutany asi 80 lidí nuceno dočasně opustit své domovy, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.