Papež zakončil Světové dny mládeže prosbou, aby účastníci dále modlili za mír

Lisabon - Papež František dnes zakončil v Lisabonu Světové dny mládeže prosbou, aby účastníci festivalu pokračovali v modlitbách za mír. Závěrečné mše pod širým nebem se zúčastnilo odhadem 1,5 milionu lidí, uvedl podle agentury Reuters Vatikán s odvoláním na místní úřady. Nejvyšší představitel katolické církve se dnes z několikadenní cesty do Portugalska vrací do Říma.

Redaktor RN 06.08.2023 13:15:00 0x
Papež zakončil Světové dny mládeže prosbou, aby účastníci dále modlili za mír

Hodnocení

100%

Dovolte mi, starému muži, abych se s vámi mladými podělil o sen, který mám: je to sen o míru, sen o mladých lidech, kteří se modlí za mír, žijí v míru a budují mírumilovnou budoucnost, řekl šestaosmdesátiletý papež po mši a vyzval účastníky, aby v modlitbách za mír pokračovali po návratu domů. Jste pro svět znamením míru, ukazujete, jak se mohou různé národnosti, jazyky a historie spojovat, místo aby se rozdělovaly, dodal.

František také zúčastněné požádal, aby mysleli na mladé, kteří nemohli na akci přijet kvůli ozbrojeným konfliktům a válkám ve světě. Když myslím na tento kontinent, cítím velký smutek kvůli milované Ukrajině, která stále velmi trpí, poznamenal papež, jenž se během své výpravy do Portugalska setkal také s delegací 15 mladých lidí z Ukrajiny.

Mnoho věřících, kteří se zúčastnili závěrečné mše v lisabonském parku, bylo před tím na noční vigilii s papežem a přespalo venku, uvádí Reuters s poznámku, že i dnes panovalo v Lisabonu úmorné vedro. Mše se dnes podle agentury účastnilo na 700 biskupů a 10.000 kněží, kteří obrovskému davu poskytovali svaté přijímání.

O den dříve se večerní vigilie s papežem zúčastnilo v lisabonském parku odhadem 1,5 milionu lidí, dopoledne nejvyšší představitel katolické církve navštívil poutní místo ve vesnici Fátima, kam se vypravilo na 200.000 věřících. Stejně jako ve Fátimě i večer v Lisabonu papež přednesl ke shromážděným improvizovaný proslov místo předem připravené, podstatně delší řeči. Dnes se do značné míry držel scénáře, ale opět vynechal velkou část své připravené homilie, podotkla AP. Součásti jeho návštěvy byla také mimo jiné křížová cesta v Lisabonu, které se v pátek večer podle tiskových agentur zúčastnilo až 800.000 lidí.

Papež dnes oznámil, že příští Světové dny mládeže se se budou konat v roce 2027 v jihokorejském Soulu, napsala agentura AP, podle níž se tak akce vrátí do Asie poprvé po více než třech desetiletích.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.