Papež vyzval Rusko, aby obnovilo účast na černomořských obilných dohodách

Vatikán - Papež František dnes vyzval Rusko, aby obnovilo účast na černomořských obilných dohodách, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X, někdejším twitteru, iniciativu hlavy římskokatolické církve ocenil a vyzdvihl důležitost reakce světových náboženských vůdců na "ruský teror a ničení".

Redaktor RN 30.07.2023 12:45:00 0x
Papež vyzval Rusko, aby obnovilo účast na černomořských obilných dohodách

Hodnocení

100%

Obracím se na své bratry, úřady Ruské federace, aby byla obnovena černomořská iniciativa a bylo možné bezpečně přepravovat obilí, uvedl podle Reuters papež.

Rusko tento měsíc pozastavilo svoji účast v obilných dohodách zprostředkovaných loni OSN, které i přes válku na Ukrajině umožňovaly vývoz obilí a dalších potravin z napadené země a pomohly zajistit potravinovou bezpečnost ve světě. Rusko nyní podle Kyjeva opakovaně útočí na ukrajinské přístavy a další infrastrukturu, která slouží k exportu potravin z Ukrajiny. Pozastavení ruské účasti odsoudily EU i USA.

Papežovu důležitou výzvu Moskvě dnes ocenil ukrajinský prezident Zelenskyj. Reakce světových náboženských vůdců na ruský raketový teror a ničení ukrajinských zemědělských produktů je nanejvýš důležitá pro ochranu celého světa, a zvláště národů Afriky a Asie, které trpí nejvíce hrozbou hladu, potravinovou krizí, uvedl Zelenskyj ve svém tweetu.

Ukrajina je a bude garantem světové potravinové bezpečnosti. Hlavní teď je zastavit ruský teror a plně realizovat mírový plán, napsal také ukrajinský prezident.

Papež František se dnes o Ukrajině zmínil také ve svém proslovu před davy na Svatopetrském náměstí. Podle Reuters vyzval věřící, aby se modlili za trpící Ukrajinu, kde válka ničí všechno, dokonce i obilí. Označil to za vážnou urážku boha. Duchovní vůdce téměř 1,4 miliardy katolíků řekl, že pláč milionů bratrů a sester, kteří trpí hlady, stoupá k nebi.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.