Papež v Lisabonu vyzval k pokorné očistě církve po skandálech s obtěžováním dětí

Lisabon - Papež František dnes v Lisabonu zahájil pětidenní návštěvu Portugalska. Do země přicestoval v souvislosti se Světovými dny mládeže, na nichž se podle tiskových agentur předpokládá účast až jednoho milionu věřících. Ve svém prvním veřejném projevu papež zkritizoval eutanazii, kterou nedávno Portugalsko schválilo. Později vyzval místní církevní představitele, aby vážně přistupovali ke zprávám o sexuálnímu zneužívání dětí a s několika oběťmi se sešel. Pro 86letého papeže jde o první cestu do zahraničí po červnové operaci kýly.

Redaktor RN 02.08.2023 14:14:00 0x
Papež v Lisabonu vyzval k pokorné očistě církve po skandálech s obtěžováním dětí

Hodnocení

100%

Papež se dnes věnoval především schůzkám s oficiálními představiteli. Po příletu se setkal s portugalským prezidentem Marcelem Rebelem de Sousa, který je praktikujícím katolíkem. Papež se při přesunech pohyboval na kolečkovém křesle. Ve svém prvním projevu, který přednesl před představiteli diplomatického sboru a občanské společnosti, zkritizoval nedostatek solidarity s migranty, nízkou porodnost i lehký přístup k smrti v Evropě. Mám tím na mysli mnohé sofistikované zákony o eutanazii, uvedl papež.

Portugalsko po dlouhé politické bitvě schválilo eutanazii v květnu. Zákon dlouho blokoval právě konzervativní prezident Rebelo de Sousa. Jeho veto poslanci nakonec přehlasovali za podpory Socialistické strany, která má v parlamentu většinu.

Svět potřebuje opravdovou Evropu. Potřebuje její roli stavitele mostů a mírotvorce v její východní části, ve Středomoří, v Africe, na Blízkém východě, uvedl papež v projevu ke shromážděným diplomatům a zástupcům vlády a vyzval k hledání kreativní cesty pro ukončení války na Ukrajině.

V Lisabonu se očekává na Světových dnech mládeže až milion věřících z desítek zemí světa. Dny završí nedělní mše.

V sobotu hlava katolické církve navštíví poutní místo ve Fátimě, kde se podle katolíků zjevila třem dětem v roce 1917 Panna Maria.

V souvislosti se zprávami o sexuálním zneužívání dětí papež při bohoslužbě v Lisabonu uvedl, že církev musí vždy naslouchat obětem a potřebuje pokračovat v pokorné očistě.

Později se sám na velvyslanectví Vatikánu v Lisabonu se 13 oběťmi setkal, uvedl Vatikán v prohlášení. Setkání se neslo v atmosféře intenzivního naslouchání a trvalo déle než hodinu.

Portugalská katolická církev zřídila nezávislou odbornou komisi, která v únoru konstatovala, že bylo od roku 1950 činiteli katolické církve sexuálně zneužito nejméně 4815 nezletilých .

Do Portugalska už odletěla i česká výprava, která se tam v rámci předprogramu účastnila takzvaných Dnů v diecézích. Celkem se dnů mládeže v Portugalsku zúčastní přes 3000 Čechů, spolu s nimi tam má být také devět českých biskupů.

Vzhledem k tomu, že na konci týdne má být v Lisabonu až 35 stupňů, úřady vyzvaly účastníky, aby hodně pili. Radnice na řadě míst ve městě nechala nainstalovat nová pítka. Kvůli vysokým teplotám má část věřících také obavy o zdraví papeže Františka, píše agentura AP.

Světové dny mládeže se obvykle konají každé tři roky, loni však byly kvůli pandemii covidu-19 odloženy na letošek. Konání katolické akce vzbudilo v zemi také kritiky kvůli vysokým nákladům i spolufinancování ze strany státu a lisabonské radnice.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.