Pákistánská policie zatkla bývalého premiéra Imrana Chána

Islámábád - Pákistánská policie zatkla bývalého premiéra a nynějšího opozičního vůdce Imrana Chána, kterého předtím soud odsoudil ke třem letům ve vězení za nezákonný prodej státních darů. Agentuře Reuters to sdělil Chánův právník. Podle právních expertů odsouzení může ukončit Chánovy šance na účast v celostátních volbách, které se musí konat do začátku listopadu.

Redaktor RN 05.08.2023 10:37:00 0x
Pákistánská policie zatkla bývalého premiéra Imrana Chána

Hodnocení

100%

Chánova politická strana Hnutí za spravedlnost (PTI) ve svém prohlášení uvedla, že již podala odvolání k nejvyššímu soudu.

Podle právníka byl Chán zatčen ve své rezidenci ve Láhauru. Místní média a agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedly, že po zveřejnění rozsudku policie obklíčila Chánovu rezidenci. Rozsudek se týká vyšetřování vedeného volební komisí, která shledala Chána vinným z nezákonného prodeje státních darů v době jeho působení ve funkci premiéra, tedy v letech 2018 až 2022. Chán jakékoliv pochybení popřel.

Sedmdesátiletý bývalý slavný kriketový hráč byl obviněn ze zneužití své premiérské funkce k nákupu a prodeji darů ve vlastnictví státu, které obdržel při svých návštěvách v zahraničí. Hodnota těchto darů byla údajně více než 140 milionů pákistánských rupií (11 milionů Kč).

Expremiér Chán byl v květnu zatčen pro podezření z korupce, což vyvolalo v zemi rozsáhlé demonstrace, při nichž zahynulo nejméně devět lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Chán byl později propuštěn na kauci. Expremiérovi přívrženci považují veškerá obvinění proti němu za politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.