Noční nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruské regiony

Kyjev/Moskva - V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle úřadů sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů. Úřady Kyjevské oblasti informují o dvou raněných kvůli dopadům trosek sestřelených zbraní, a to včetně dítěte, píše server Ukrajinska pravda. Různé typy útoků na své území v noci na dnešek oznámili také gubernátoři ruských oblastí hraničících s Ukrajinou - Belgorodské, Brjanské a Kurské. Přidal se k nim šéf Smolenské oblasti, která hraničí s Běloruskem, jenž informoval o útoku drony, napsal ruskojazyčný web stanice BBC.

Redaktor RN 02.06.2023 05:04:00 1x
Noční nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruské regiony

Hodnocení

100%

Letecký poplach na Ukrajině byl podle BBC vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu mířící na ukrajinská města. Kyjevské úřady vyzvaly obyvatele ukrajinského hlavního města, aby zůstali v krytech až do odvolání poplachu a aby nesdíleli v sociálních sítích záběry pořízené v době náletu. Ve městě jsou výbuchy, zasahuje protivzdušná obrana. Další vlna bezpilotních letounů utočí na Kyjev, uvedl starosta Vitalij Kličko.

Terorizování Kyjeva vzdušnými útoky pokračuje, napsal na sociální síti šéf vojenské správy Serhij Popko. Konstatoval, že nepřítel pokaždé mění zbraně, a tak po balistických raketách z předchozího dne tentokrát zaútočil současně drony Šáhed íránské výroby a střelami s plochou dráhou letu. Ale naše síly protivzdušné obrany jsou prostě úžasné! Podle předběžných informací nad Kyjevem a v okolí odhalily a zničily více než 30 vzdušných cílů různého typu, napsal Popko.

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj později upřesnil, že Rusové nejprve zaútočili pomocí dronů Šáhed a později vyslali řízené střely Ch-101 a Ch-555. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila všech 15 řízených střel a 21 útočných dronů, napsal na telegramu Zalužnyj.

Zatímco z metropole nejsou hlášení žádní zranění, stanice Suspilne informuje o poraněném jedenáctiletém chlapci a osmašedesátiletém muži v Kyjevské oblasti. O den dříve při ruském náletu na ukrajinskou metropoli zemřeli tři lidé, včetně devítileté dívky. Rusko od začátku května podniklo okolo dvou desítek vzdušných útoků střelami a drony zejména na Kyjev, ale i na další ukrajinská města.

Klid nebyl v noci na dnešek ani v některých regionech Ruska, které svou invazí do sousední země před 15 měsíci válku rozpoutalo.

Ruská protivzdušná obrana v noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů, uvedl Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. Prosím obyvatele Kurska zachovat klid, město spolehlivě chrání naši vojáci, napsal.

Útoky bezpilotních letounů hlásil také gubernátor Smolenské oblasti, která se nachází nad oblastí Brjanskou a nemá přímou hranici s Ukrajinou. Dnes kolem třetí hodiny noční v obci Peresna v Počinkovském okrese a ve vsi Divasy ve Smolenském okrese zaútočily dva dálkové drony na objekty palivového a energetického komplexu. Nejsou oběti ani ranění, uvedl gubernátor Vasilij Anochin podle BBC s poznámkou, že útok nezpůsobil kritické škody ani požáry. Zmíněné obce se nacházejí poblíž regionální metropole Smolenska, asi 270 kilometrů severně od ukrajinského území. Anochin nesdělil, kdo je podle něj za úder zodpovědný.

Gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz mezitím podle BBC uvedl, že ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly dvě tamní vesnice - Lomakovku a obec Novaja Pogošč. Nejsou žádní zranění, dodal regionální šéf.

Gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov ráno na telegramu informoval, že poslední noc byla v regionu relativně klidná. Pokračovalo podle něj ostřelování Šebekinského okresu ukrajinskou armádou. O den dříve čelila Belgorodská oblast podle úřadů masivnímu ostřelování a činitelé přistoupili k evakuaci obyvatel pohraničního města Šebekino a dalších příhraničních obcí, podotkla BBC. Podle Gladkova je evakuovaných více než 2500 lidí.

BBC také upozorňuje na hlášení gubernátora Kalužské oblasti, podle něhož spadl v jednom z tamních lesů neidentifikovaný objekt, což způsobilo výbuch. O den dříve byl v tomto regionu, který se nachází severně od Ukrajiny směrem k Moskvě, podle médií nalezen havarovaný dron.

Ruské příhraniční regiony hlásí od začátku ruské invaze na Ukrajinu poměrně často ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na svá území. Viní z nich Kyjev, který se k nim ale oficiálně nehlásí, anebo odmítá, že by útočil na ruské území.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Několik obcí ruské Belgorodské oblasti se ocitlo pod palbou ukrajinských ozbrojených sil, uvedl dnes dopoledne na platformě telegram tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Kvůli ostřelování podle něj zahynuly dvě ženy, které autem projížděly obcí Maslova Pristaň v Šebekinském okrese. Další dva muži utrpěli zranění, dodal činitel. Kyjev se zatím k těmto informacím nevyjádřil.

Ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly úsek silnice ve vesnici Malova Pristaň v Šebekinském okrese. Úlomky střel zasáhly projíždějící auta. V jednom z nich cestovaly dvě ženy, které svým zraněním na místě podlehly, uvedl Gladkov. V dalším voze podle něj byli dva muži, kteří utrpěli vážná zranění. Ukrajinské dělostřelectvo ostřelovalo také obec Tišanka a Leonovka kde nejsou žádní zranění, úder poškodil domy a infrastrukturu, dodal Gladkov.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války ihned nezávisle ověřit. Kyjev na poslední prohlášení ruského činitele zatím nereagoval.

Belgorodská oblast, podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou, od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území. V oblasti, která mimo jiné sousedí s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí, se podle tamního gubernátora situace v poslední době zhoršila. Gladkov v posledních dnech takřka pravidelně informuje o ostřelování příhraničního regionu ze strany Ukrajiny, ve čtvrtek hlásil devět zraněných. V ten den region čelil podle úřadů masivnímu ostřelování a činitelé přistoupili k evakuaci obyvatel pohraničního města Šebekino a dalších příhraničních obcí, napsala stanice BBC na ruskojazyčném webu. Podle Gladkova je evakuovaných více než 2500 lidí.

Ruské ministerstvo obrany ve stejný den prohlásilo, že ruští vojáci zabránili ukrajinským silám proniknout do Belgorodské oblasti, odrazili prý přitom tři útoky. Mluvčí ruského resortu obrany přitom používal termín ukrajinské teroristické formace. Minulé pondělí se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských sabotážních skupin. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru bojujících na straně Ukrajiny. Později se stáhli. Ruský dobrovolnický sbor a Legie Svoboda Rusku podle serveru Meduza tvrdili, že v regionu podnikají své akce i ve čtvrtek.

Ostřelování nebo útoky pomocí dronů na své území v noci na dnešek oznámili také gubernátoři dalších ruských oblastí hraničících s Ukrajinou - Brjanské a Kurské. Přidal se k nim šéf Smolenské oblasti, která hraničí s Běloruskem, jenž informoval o útoku drony, píše BBC. Ta také upozorňuje na hlášení gubernátora Kalužské oblasti, podle něhož spadl v jednom z tamních lesů neidentifikovaný objekt, což způsobilo výbuch. O den dříve byl v tomto regionu podle médií nalezen havarovaný dron.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.