Kontroly budou nadále závislé na situaci... To znamená, že budou vždy takové, jak to budou vyžadovat aktuální bezpečnostní požadavky, aktuální situace, řekl Kall. Dodal, že opatření oznámené v pondělí ministryní vnitra Nancy Faeserovou neznamená pro kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem žádnou změnu. Jen přibydou kontroly v jiných pohraničních oblastech, dodal.
Německo už od roku 2015 kontroluje hranice s Rakouskem, další trojice zemí včetně Česka přibyla loni v říjnu. Od 16. září budou kontroly na všech pozemních hranicích Německa, tedy i na pomezí s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem.
Podle Kalla je pro spolkovou vládu důležitá spolupráce se sousedními zeměmi i to, aby všechny kroky při boji s nelegální migrací byly v souladu s evropským právem.
Migrace je v současnosti hlavním tématem politické debaty v Německu. Rozproudil ji především srpnový teroristický útok v Solingenu, při kterém neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na městských slavnostech zabil tři lidi a osm dalších zranil.
V reakci vláda kancléře Olafa Scholze představila bezpečnostní balíček, který obsahuje například zpřísnění postupu při deportaci odmítnutých žadatelů o azyl, kroky v boji proti islamistickému terorismu a zpřísnění zákonů o držení zbraní. O něm by měl Spolkový sněm hlasovat ve čtvrtek. Snaha o nalezení kompromisu vlády a opoziční konzervativní unie CDU/CSU při zpřísnění migrační politiky v úterý ale ztroskotala.