Navalnyj jde k nejvyššímu soudu kvůli zakázaným, leč utajeným slovům

Moskva - Uvězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj podal žalobu k nejvyššímu soudu, aby zrušil vězeňské pravidlo o "zakázaných" slovech, za jejichž použití hrozí vězňům trest. Zakázaná slova jsou ale vězňům utajena, stěžuje si Navalnyj podle serveru Meduza.

Redaktor RN 01.08.2023 09:43:00 0x
Navalnyj jde k nejvyššímu soudu kvůli zakázaným, leč utajeným slovům

Hodnocení

100%

Navalnyj byl dozorci potrestán za slovo střecha. Když žádal od vedení věznice vysvětlení, sdělili mu, že slova střecha a chata jsou součástí sborníku slangových výrazů používaných zločineckými živly. Seznam takových slov dostalo nápravné zařízení ještě v roce 1983 od sovětského ministerstva vnitra. A od těch dob zůstává utajený.

Představte si, že zítra v televizi oznámí: 'Od pondělka mají všichni zakázáno používat slova používaná čučundriky. Kdo jsou čučundrikové a jaká slova používají - to je tajné, ale za porušení zákazu je pokuta.' Zní to jako blbost, ale to je realita, ve které žijí a vy také, uvedl Navalnyj na sociální síti.

Navalnyj se nejprve obrátil na okresní soud. Po odmítnutí podal žalobu k nejvyššímu soud. Jednání se má konat 23. srpna, napsala Meduza.

Připomněla, že Navalnyj je za mřížemi od začátku roku 2021. Poslední rok strávil ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti, kde jej ustavičně pod různými záminkami zavírají za trest na samotku. Navalnému v současnosti hrozí odsouzení k dalším 20 letům za vytvoření extremistické organizace, tedy za Fond boje proti korupci. Rozsudek má být vynesen 4. srpna. Mezitím Navalného znovu zavřeli na samotku, už posedmnácté, dodal server působící z lotyšského exilu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.