NATO nemůže být aliancí závislou na rozmarech prezidenta USA, řekl Borrell

Brusel - NATO nemůže být vojenskou aliancí závislou na rozmarech amerického prezidenta, řekl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Reagoval na nedávná vyjádření pravděpodobného republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by ty nedávaly dost peněz na vlastní obranu.

Redaktor RN 12.02.2024 09:40:00 0x
NATO nemůže být aliancí závislou na rozmarech prezidenta USA, řekl Borrell

Hodnocení

100%

Budu sarkastický. Během této kampaně uvidíme a uslyšíme velké množství věcí, poznamenal Borrell po novinářské otázce. NATO nemůže být vojenskou aliancí a la carte. Nemůže být vojenskou aliancí, která funguje v závislosti na rozmarech amerického prezidenta, který je zrovna u moci. Není to ano, ne, ano, zítra ne, záleží na tom, kdo jste, dodal s tím, že NATO buď existuje, nebo neexistuje.

Exprezident Trump, který se uchází o republikánskou nominaci, v sobotu ve městě Conway v Jižní Karolíně před svými příznivci vzpomínal na setkání s prezidentem jisté velké země v Evropě, který se ho prý zeptal: Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit? Na to podle svých slov Trump odpověděl: Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí, řekl s tím, že státy musí platit své účty za obranu.

Vyjádření bývalého prezidenta USA zkritizoval i generální tajemník NATO. Jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé aliance a ohrožují americké i evropské vojáky, uvedl Jens Stoltenberg. Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci, dodal.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.