NASA se podařilo znovu navázat kontakt se sondou Voyager 2

Houston (USA) - Americkému úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo znovu navázat kontakt se sondou Voyager 2, který ztratil v červenci, když řídící centrum omylem vyslalo chybný příkaz, kvůli čemuž se posunula anténa sondy. Informuje o tom zpravodajský server BBC News.

Redaktor RN 05.08.2023 06:21:00 0x
NASA se podařilo znovu navázat kontakt se sondou Voyager 2

Hodnocení

100%

NASA původně čekala, že se spojení se zařízením vzdáleným miliardy kilometrů od Země podaří obnovit až v říjnu, kdy se uskuteční automatický restart systémů. Nakonec se ale díky velmi silnému signálu vyslanému k sondě podařilo dosáhnout toho, že její anténa znovu směřuje k Zemi, což vedlo k obnovení komunikace.

Sonda Voyager 2, která se nyní nachází ve vzdálenosti 19 miliard kilometrů od Země, odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu a zejména Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Do mezihvězdného prostoru vstoupila v roce 2018. Jen několik týdnů po ní vyslala NASA do vesmíru Voyager 1, který je od Země 24 miliard kilometrů, a je tedy je nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem od naší planety.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.