Nad Baltem zuří silné bouře, komplikují dopravu i plány rekreantů

Kodaň/Varšava/Praha - V oblasti Baltského moře dnes zuří bouře, které způsobují komplikace v námořní i letecké dopravě. Například v Polsku meteorologové varují, že na severu země může vichr v nárazech dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Ve Švédsku u města Hudiksvall se v důsledku lijáků sesunul násep a vykolejily dva vagony osobního vlaku. Policie původně uvedla, že se nikomu nic nestalo, pak ale informovala o třech zraněných, kteří skončili v nemocnici. Litva hlásí jednu oběť.

Redaktor RN 07.08.2023 15:59:00 0x
Nad Baltem zuří silné bouře, komplikují dopravu i plány rekreantů

Hodnocení

100%

Trajekty mezi Polskem a Švédskem nebo mezi Norskem a Dánskem dnes nevypluly. Také lodní spojení mezi německou pevninou a ostrovy Hiddensee a Rujánou bylo přerušeno jak pro dnešek, tak pro úterní dopoledne. Úřady vyzvaly turisty, kteří v tomto regionu tráví dovolenou, aby počítali s tím, že i ve středu se jejich plány vyjet na tyto ostrovy mohou změnit, uvedla agentura AP.

České ministerstvo zahraničí zatím nezvažuje vydání doporučení pro české turisty. Pokud jde o osoby registrované v cestovatelském systému Drozd, tak v Polsku jde o 299 Čechů, v Norsku o 155, ve Švédsku o 99 a v Dánsku o 59 lidí. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake.

Podle německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) se dají očekávat velké komplikace v dopravě na železnici ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Cestujícím se doporučuje, aby se předem na internetu ujistili, že jejich vlak jede.

Hasiči v Kodani a okolí vyzvali lidi, aby nechodili do parků a lesů, protože kvůli kombinaci vichru a podmáčené půdy se mohou snadno vyvracet stromy.

Agentura DPA napsala, že ve Švédsku v neděli příchod bouří doprovázelo 25.000 blesků. V Malmö na jihu země se kvůli tomu bez dodávek elektřiny octlo více než 5000 domácností. Norští meteorologové předpokládají, že se situace ještě zhorší a že bouře budou nejhorší za posledních 25 let. Varování před nepřízní počasí platí ve velké části jižního Norska do úterního večera a úřady v mnoha obcích upozorňují i na možné sesuvy půdy. Vyzvaly proto lidi, aby pracovali z domova. Zábavní park Kongeparken, který leží několik desítek kilometrů od Stavangeru, zůstane kvůli očekávanému silnému větru v úterý zavřený.

Na východě a severovýchodě Polska bylo dnes kvůli nedělním bouřím bez proudu přes 18.000 lidí, informovali hasiči. Dva lidé v různých částech země utrpěli zranění. Ve Vratislavi strom spadl na auto a zranil jednoho člověka, druhého zasáhla odlomená větev v Gižycku v oblasti Mazurských jezer. Na pobřeží vlny zalily molo v oblíbeném letovisku Kolobrzeg, na přímořských promenádách jsou polámané větve. Podmínky u moře jsou katastrofální, píše portál Onet.pl.

V Litvě padající stromy zabily padesátiletou ženu. Neštěstí se stalo nedaleko hranice s Lotyšskem. Vítr v této oblasti strhával střechy a tisíce lidí zůstaly bez dodávek proudu.

V oblasti města Dobele ve středním Lotyšsku dnes padaly kroupy velikosti pingpongového míčku. Jedním z nejzasaženějších míst byl park v Térvete, kde je kromě jiného hřiště s postavami inspirovanými lotyšskými pohádkami. Vítr v bouřkách dosahoval rychlosti až 108 kilometrů za hodinu.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.