Na japonskou prefekturu Okinawa udeřil tajfun Khanun

Tokio - Na japonskou prefekturu Okinawa udeřil tajfun Khanun. Bez proudu kvůli tomu byla dnes ráno zhruba třetina domácností v oblasti a zhruba 700.000 lidí dostalo výzvu k evakuaci, píše agentura Reuters. V souvislosti s tajfunem zemřel jeden člověk a dalších 11 se zranilo. Tajfun doprovází silný vítr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a velmi intenzivní srážky.

Redaktor RN 02.08.2023 07:55:00 0x
Na japonskou prefekturu Okinawa udeřil tajfun Khanun

Hodnocení

100%

Podle operátora elektrické sítě bylo dnes ráno bez dodávek proudu na 210.000 domácností. Mobilní operátoři hlásí výpadky sítě v některých oblastech prefektury. Letiště ve správním středisku Naha bylo dnes druhým dnem uzavřené, což vedlo ke zrušení přibližně tisícovky letů.

Podle médií jeden muž zemřel, když se na něho kvůli bouři zřítila garáž.

Prefekturu, která je pro Japonce oblíbenou destinací při dovolených, tajfun zasáhl na vrcholu turistické sezóny. Oblast je na tajfuny zvyklá, postihují ji ovšem obvykle později v roce, píše agentura Reuters.

Kvůli silné bouři jsou dnes na Okinawě zavřené vládní úřady, pošty i obchody. Podle japonské meteorologické služby JMA na některých místech v prefektuře byl naměřen vítr o síle až 200 kilometrů za hodin a během 24 hodin spadlo přes 250 milimetrů srážek.

Podle meteorologů bude tajfun pokračovat dál na západ k čínským a tchajwanským břehům. Ke konci týdne by se však jeho směr mohl stočit více na sever ke třetímu největšímu japonskému ostrovu Kjúšú.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.