Moskva chce zaútočit v Bělorusku a vinu svalit na Kyjev, tvrdí ukrajinská SBU

Kyjev - Ukrajinská tajná služba SBU dnes obvinila Rusko z chystaného útoku na ropnou rafinerii v jihoběloruském městě Mazyr s úmyslem svalit vinu na ukrajinské jednotky. Cílem této operace pod falešnou vlajkou by bylo zatáhnout Minsk, jednoho z nejbližších spojenců Moskvy, do války na Ukrajině, tvrdí na telegramu SBU. Bělorusko ani Rusko se k tomu nevyjádřili, píše agentura Reuters.

Redaktor RN 04.08.2023 14:24:00 0x
Moskva chce zaútočit v Bělorusku a vinu svalit na Kyjev, tvrdí ukrajinská SBU

Hodnocení

100%

Provokaci v rafinerii mají provést žoldnéři Wagnerovy skupiny předstírající, že jsou 'ukrajinští diverzanti'. Ruská federace hodlá z činu obvinit Ukrajinu, píše SBU s tím, že informace o operaci získala z několika zdrojů a opírá se zejména o svědectví vojáka, kterého ukrajinské jednotky zajaly při protiofenzivě na záporožském úseku fronty.

Bělorusko je blízkým spojencem Kremlu a ruské síly loni v únoru využily běloruské území jako jedno z výchozích míst pro invazi na Ukrajinu - konkrétně pro neúspěšné tažení na Kyjev. Běloruská armáda se však do bojů nikdy nezapojila.

Země východního křídla NATO sousedící s Běloruskem - Litva, Polsko a Lotyšsko - v posledních dnech posilují bezpečnost u hranic a varují před bojovníky Wagnerovy skupiny. Trojice zemí je v pohotovosti už od roku 2021, kdy k jejich hranicím začaly proudit davy migrantů. Jejich obavy ale vzrostly na konci června, kdy po krátké ozbrojené vzpouře wagnerovci začali přijíždět do Běloruska.

Litva v souvislosti s děním v Bělorusku chce uzavřít některé hraničního přechody, uvedl dnes s odvoláním na litevského poslance a šéfa výboru pro národní bezpečnost a obranu Laurynase Kasčiúnase server Delfi.lt. Je to jen otázka času, řekl poslanec. Pokud se podle něj situace dál vyhrotí, bude podle něj parlament zvažovat i úplné uzavření hranic s Běloruskem.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.