Lavrov v Africe obviňoval Západ a Kyjev, podle Reuters bez důkazů

Bujumbura - Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes obvinil Západ, že "podporuje genocidu" na Ukrajině tím, že podporuje mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského. O něm Lavrov prohlásil, že "zničí vše ruské" na východní Ukrajině a na Krymu. Lavrov, který hovořil v hlavním městě Burundi během své cesty po afrických státech, neposkytl žádné důkazy na podporu svého tvrzení, napsala agentura Reuters.

Redaktor RN 30.05.2023 15:30:00 4x
Lavrov v Africe obviňoval Západ a Kyjev, podle Reuters bez důkazů

Hodnocení

100%

Rusko dlouhodobě obviňuje Západ, že ignoruje to, co Moskva nazývá ukrajinským pronásledování ruskojazyčných obyvatel východu a jihu Ukrajiny. Tato obvinění Rusko dosud nepodpořilo žádnými důkazy.

Závěr je velmi jednoduchý - Západ přímo podporuje genocidu, řekl Lavrov během tiskové konference se svým burundským protějškem Albertem Shingirem. Ten podle agentury AFP potvrdil neutralitu své země ve válce Ruska proti Ukrajině, kterou podle něj nikdo nemůže vyhrát.

Burundi v únoru patřilo mezi 22 z 54 zemí Africké unie, které se zdržely či nezúčastnily hlasování ve Valném shromáždění OSN ohledně rezoluce vybízející Rusko ke stažení vojáků z Ukrajiny. Jen dva africké státy - Eritrea a Mali - hlasovaly proti. Jak Moskva, tak Kyjev nyní usilují o zvýšení svého vlivu na africkém kontinentu.

Zaujali jsme zdrženlivý postoj, neutrální a nezúčastněnou pozici, protože tento konflikt by mohl zasáhnout i jiné regiony, hlavně Afriku. Je nutné zmírnit dopady konfliktu, řekl Shingiro s tím, že tento postoj sdílí většina afrických zemí. Lavrov ocenil tuto vyváženou a zodpovědnou pozici Burundi.

Pokud jde o hrozby, které znějí na adresu Rusů, také jsme dnes řekli našim přátelům, jak tuto situaci hodnotíme. Hrozby zabíjet Rusy zazněly z úst mnoha oficiálních představitelů kyjevského režimu, včetně tajemníka bezpečnostní rady (Oleksije Danilova), včetně poradce šéfa prezidentské kanceláře (Mychajla Podoljaka), včetně několika velvyslanců Ukrajiny v zahraničí. A teď už, jak víte, toto téma otevřel jeden z amerických senátorů, prohlásil Lavrov podle agentury TASS.

Lavrov zjevně hovořil o senátorovi Lindseyovi Grahamovi, který podle ruské propagandy, opírající se o sestříhané video z pátečního setkání Grahama se Zelenským, řekl, že Rusové umírají a následně dodal, že americká podpora jsou nejlepší peníze, které jsme kdy utratili. Podle agentury Reuters tato dvě vyjádření spolu ovšem nesouvisela a zazněla v různých částech rozhovoru, jehož kompletní znění zveřejnila kancelář ukrajinského prezidenta. Americký senátor na kritiku zareagoval prohlášením, že pokud Moskva chce, aby Rusové na Ukrajině neumírali, měla by své vojáky stáhnout.

Danilov a Podoljak v minulosti hovořili o zabíjení vojáků ruských okupačních vojsk, která vtrhla na Ukrajinu.

Lavrov také obvinil Západ ze lži, když tvrdí, že zbraně, které dodává Kyjevu, se nesmí používat proti ruskému území. Kyjev podle ruského ministra již dávno přešel k otevřeně teroristickým metodám, k čemuž používá západní zbraně. Toto Lavrovovo tvrzení dala agentura RIA Novosti do souvislosti s dnešním útokem dronů na Moskvu.

Ruský prezident Vladimir Putin mimo jiné odůvodňoval vpád ruských vojsk do sousední země, který nařídil loni v únoru, i tím, že se ukrajinští nacionalisté podle něj dopouštějí genocidy ruskojazyčných obyvatel Donbasu, ale své tvrzení nepodpořil důkazy. Naopak, například údaje pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě či statistiky OSN uváděly klesající počty obětí konfliktu mezi Moskvou podporovanými separatisty v Donbasu a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě před tím, než Putin rozkazem k invazi rozpoutal nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

Naopak Kyjev po stažení ruských vojsk od ukrajinské metropole loni na jaře a po odhalení masových hrobů zavražděných civilistů v čerstvě osvobozených městech a vsích obviňuje Rusko z genocidní války. Symbolem těchto zločinů se stalo ukrajinské město Buča.

Mezinárodní trestní soud (ICC), který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny, na Putina letos v březnu vydal zatykač, a to v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.