KLDR potvrdila, že zadržuje amerického vojáka Kinga, uvedla mise OSN

Soul/Washington - Severní Korea poprvé zareagovala na žádosti o informace o americkém vojákovi Travisi Kingovi, který v červenci utekl přes hranici z Jižní Koreje. Podle zpravodajské společnosti BBC to uvedlo regionální velitelství OSN. Severokorejci podle něj potvrdili, že mají Kinga ve vazbě, podrobnosti mezinárodní mise neuvedla.

Redaktor RN 03.08.2023 09:31:00 6x
KLDR potvrdila, že zadržuje amerického vojáka Kinga, uvedla mise OSN

Hodnocení

100%

Třiadvacetiletý King se do KLDR dostal 18. července, když se odpojil od exkurze v pohraniční vesnici Pchanmundžom v přísně střeženém demilitarizovaném pásmu. Proč se do Severní Koreje vydal, není zcela jasné. Washington následně uváděl, že se snaží různými způsoby získat o uprchlíkovi informace, mimo jiné skrze kanály OSN.

Mezinárodní mise vedená Spojenými státy minulý týden uvedla, že s Pcjhongjangem o věci začala jednat. Detaily o prvním vyjádření KLDR nesdělila, ve snaze neovlivnit naše úsilí dostat jej (Kinga) domů. Podle BBC odpověď naznačuje, že Severokorejci by mohli být připraveni zahájit vyjednávání.

O reakci na žádosti o informace už v úterý informoval Pentagon, aniž by ale poskytl jakékoli podrobnosti. Mohu potvrdit, že KLDR odpověděla velitelství OSN, ale nemohu informovat o žádném výraznějším pokroku, řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Patrick Ryder.

King byl v americké armádě od roku 2021 a jako specialista na průzkum byl nasazen u americké jednotky v Jižní Koreji. Tam se však dostal do problémů a čelil dvojnásobnému obvinění z napadení, v jenom případě nakonec přiznal vinu a strávil téměř dva měsíce ve vězení. Po nedávném propuštění se měl vrátit do vlasti na základnu Fort Bliss v Texasu, kde ho podle neoficiálních informací mělo čekat disciplinární řízení a možné propuštění ze služby.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.