Jižní Korea zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree

Soul - Jižní Korea dnes zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree na jihozápadě země, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun, do bezpečnějších míst především v okolí hlavního města Soulu. Z tábořiště již odjelo také osm autobusů s českými skauty ve věku od 14 do 18 let, sdělil ČTK český konzul v Soulu Roman Masařík. Náhradní ubytování poskytne Čechům Korejská vojenská akademie v Soulu.

Redaktor RN 08.08.2023 04:59:00 0x
Jižní Korea zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree

Hodnocení

100%

Evakuovaní Češi se podle konzula už blíží k hlavnímu městu, kam cesta z tábořiště trvá asi čtyři hodiny. V původním dějišti jamboree zůstává ještě přibližně 80 dospělých Čechů, kteří tvoří servisní tým, uvedl Masařík.

Celkem je na evakuaci z okresu Puan nasazeno přes 1000 autobusů, které mají zhruba 36.000 skautům z více než 150 zemí světa, kteří v dějišti akce zůstávají, pomoci dostat se do bezpečí. Mladí skauti se do konce svého pobytu v Jižní Koreji přesunou do osmi měst a provincií. Většina z nich bude mít vlastní pokoj, nebo ho bude sdílet s jednou další osobou.

Evakuace je další komplikací pro jamboree, na němž už stovky skautů měly zdravotní potíže kvůli vlně veder. Akce, které se celkem účastnilo 40.000 lidí, také čelila kritice kvůli špatné organizaci. Je to poprvé za více než 100 let konání světových skautských jamboree, kdy jsme museli čelit tak složitým problémům, uvedlo vedení Světové organizace skautského hnutí (WOSM).

Kvůli obtížím už dříve své skauty z dějiště jamboree přemístily Británie či Spojené státy. Více než 400 českých skautů v místě zůstalo až do dneška. Na evakuaci byli podle mluvčí české organizace Barbory Trojak dobře připraveni a na předčasný odlet domů se nikdo z Čechů nechystá.

Jamboree tímto nekončí. Očekáváme klidný odjezd a v Soulu pokračování našich dobrodružství, i když v pozměněné formě, řekla Trojak v pondělí ČTK. Závěrečný ceremoniál se podle ní uskuteční podle původního plánu 11. srpna v hale v Soulu.

Jihokorejský meteorologický ústav informoval, že tajfun provází vichr o rychlosti 126 kilometrů v hodině a očekává se, že ještě lehce nabere na síle. Na pobřeží by bouře měla udeřit ve čtvrtek ráno místního času (v noci na čtvrtek SELČ). V souvislosti s tajfunem v Jižní Koreji očekávají od středy do pátku silný vichr a lijáky.

Japonští meteorologové sdělili, že tajfun se dnes ráno místního času nacházel 350 kilometrů jižně od města Kagošima, které leží na ostrově Kjúšú. Živel se nyní pomalu přesouvá směrem na sever, dodali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.