Migrace je v současnosti hlavním tématem politické debaty v Německu. Rozproudil ji především srpnový teroristický útok v Solingenu, při kterém neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na městských slavnostech zabil tři lidi a osm dalších zranil. V reakci vláda kancléře Olafa Scholze představila bezpečnostní balíček, který obsahuje například zpřísnění postupu při deportaci odmítnutých žadatelů o azyl, kroky v boji proti islamistickému terorismu a zpřísnění zákonů o držení zbraní.
V pondělí ministryně vnitra Faeserová, která se dnešní schůzky také účastnila, oznámila, že vláda vyvinula model pro efektivní odmítání migrantů na hranicích, které bude v souladu s evropským právem. Reagovala tak zčásti na požadavek CDU/CSU, která žádala častější odmítání migrantů přímo na hranicích. Vládní strany se ovšem obávaly, že postup, jaký si představuje opozice, by byl v rozporu s právem Evropské unie.
Například Rakousko už v pondělí varovalo, že nepřevezme žádné migranty, které na svých hranicích Německo odmítne bez řádné procedury. Český ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že v souvislosti s novým opatřením Berlína neočekává změny na česko-německých hranicích. Ty Němci kontrolují - stejně jako polské a švýcarské - už od října loňského roku. Na hranicích s Rakouskem jsou kontroly už od roku 2015.
V současnosti je podle DPA možné odmítnout někomu vstup na pozemní hranici Německa jen v případě, že má uložen zákaz vstupu do země, nebo nepožádá o azyl. Podle ministerstva vnitra byl od loňského října přímo na hranici odmítnut vstup 30.000 lidem. Od počátku letošního roku do konce července žádost o azyl v Německu podalo 153.000 migrantů, do konce roku by to mohlo být až 263.000.