Izraelská armáda uvedla, že osvobodila dva rukojmí v Pásmu Gazy

Tel Aviv - Izraelská armáda dnes osvobodila v Rafáhu na jihu Pásma Gazy dva rukojmí držená hnutím Hamás od loňského 7. října. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil statečnost vojáků, kteří oba muže osvobodili, zopakoval ale, že k záchraně ostatních povede jen další vojenský nátlak na palestinské hnutí Hamás a úplné vítězství Izraele nad ním. Informují o tom místní média.

Redaktor RN 12.02.2024 04:37:00 0x
Izraelská armáda uvedla, že osvobodila dva rukojmí v Pásmu Gazy

Hodnocení

100%

Dnešní operace izraelské armády je teprve její druhou úspěšnou, která vedla k záchraně rukojmích od počátku nynější války v Gaze. Koncem října, po začátku pozemní operace v Gaze, armáda osvobodila jednu vojačku. Stovku rukojmích propustil Hamás za dosud jediného příměří koncem listopadu, většinou z nich na základě dohody s Izraelem výměnou za asi 240 palestinských vězňů.

Dnes vojáci zachránili v Rafáhu dva muže s dvojím občanstvím Izraele a Argentiny Fernanda Marmana (61) a Louise Hara (70). Oba byli převezeni do izraelské nemocnice, jejich zdravotní stav je relativně dobrý, což přičítají tomu, že nebyli drženi v tunelech jako většina ostatních unesených, ale v rodinném domě, napsal server The Times of Israel (ToI). Uneseni byli spolu s dalšími členy svých rodin, od nichž byli posléze odděleni. Čtyři jejich příbuzní byli propuštěni koncem listopadu.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že záchrana dvou rukojmích byla společnou operací armády a tajných služeb a armáda ji nějakou dobu připravovala. Před akcí krátce po půlnoci místních času armáda oblast bombardovala. Akci podle Hagariho sledovali na dálku i Netanjahu a ministr obrany Joav Galant. Server ToI a deník Haarec dnes zveřejnili videozáznam, na němž je vidět zcela zničený dům, který je podle palestinských médií tím, z něhož vojáci rukojmí dnes zachránili. ToI napsal, že věrohodnost záznamu nelze ověřit.

Záchranu dvou rukojmích ocenilo i sdružení příbuzných unesených, které ale zopakovalo, že je nutné co nejrychleji zachránit i ostatní. Izraelská vláda musí využít všechny možnosti, aby byli propuštěni, uvedlo sdružení. Příbuzný jednoho z dnes zachráněných vyzval vládu, aby co nejrychleji uzavřela dohodu o příměří, která povede k propuštění všech unesených.

Netanjahu dlouhodobě tvrdí, že k propuštění rukojmích povede jen vojenský nátlak, a hodlá pokračovat ve válce až do úplného zničení Hamásu, což ale mnozí považují za nereálné.

Válka v Gaze začala teroristickým útokem Hamásu na izraelské pohraničí, kde palestinští ozbrojenci 7. října pozabíjeli na 1200 lidí a dalších 253 unesli. Izrael pak zahájil masivní bombardování Pásma Gazy a pozemní operaci, která si podle úřadů ovládaných hnutím Hamásem vyžádala životy víc než 28.000 Palestinců. Zemřelo při ní také 229 izraelských vojáků.

Hamás stále zadržuje na 130 osob, nejméně tři desítky z nich ale už zřejmě nežijí, oznámila minulý týden izraelská armáda. Podle amerických médií je mrtvých mezi unesenými až pět desítek.

Rafáh leží u hranice s Egyptem a před boji se do této oblasti za čtyři měsíce války utekl více než milion obyvatel Pásma Gazy. Netanjahu minulý týden nařídil armádě připravit plán evakuace civilistů z Rafáhu před očekávanou pozemní invazí s cílem zničit zbývající jednotky Hamásu. Není ale jasné, kam by se měl milion lidí evakuovat. Egypt posílil ochranu svých hranic v obavách, že davy desítky tisíc Palestinců, včetně teroristů z Hamásu, by se mohly dostat na jeho území.

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes vyjádřil znepokojení z izraelských útoků na město Rafáh na jihu Pásma Gazy, kam se před boji uchýlila většina obyvatel, a vyzval k příměří, píše agentura Reuters. Podle úřadů ovládaných Hamásem v posledních 24 při izraelské ofenzivě zahynulo 164 lidí, zejména žen, dětí a mladistvých. Celková bilance obětí tak podle téhož zdroje vystoupila na 28.340.

Při izraelských vzdušných úderech na Rafáh podle místních úřadů v noci na dnešek zahynulo nejméně 67 lidí. Částečně nebo velmi omezeně v Pásmu Gazy nyní podle šéfa WHO funguje jen 15 ze 36 nemocnic.

Obzvláště mě znepokojují nedávné útoky na Rafáh, kam většina obyvatel Pásma Gazy uprchla před zkázou, řekl šéf WHO na konferenci v Dubaji. Dosud jsme do Gazy dodali 447 tun zdravotnického materiálu, ale to je jen kapka v moři potřeb, které každým dnem rostou, dodal.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.