Hnutí Letzte Generation se zaměří na bohaté, v červenci bude pauza

Berlín - Německé klimatické hnutí Letzte Generation (Poslední generace) se dnes po pauze vrátilo k silničním blokádám. Na východě Berlína se několik aktivistů přilepilo k vozovce na vytíženém tahu Frankfurter Allee. Hnutí ode dneška také slibuje cílené akce proti takzvaným superbohatým. Protesty potrvají do poloviny července, kdy skupina ohlásila letní přestávku.

Redaktor RN 05.06.2023 14:13:00 0x
Hnutí Letzte Generation se zaměří na bohaté, v červenci bude pauza

Hodnocení

100%

Dnes ráno dopravu v Berlíně na třídě Frankfurter Allee, která je důležitou silnicí mezi centrem a východem města, zablokovala asi desítka demonstrantů. Někteří z nich se k vozovce přilepili. Policie po zhruba 90 minutách značnou část silnice vyklidila, doprava v místě ale byla výrazně ochromena.

Dnešní akcí vstupuje hnutí do nové fáze protestů, kterými se chce zaměřit na obzvláště bohaté vrstvy obyvatel. Povahu nových protestů aktivisté neupřesnili. Uvedli jen, že nový cíl si vybrali kvůli tomu, že nejzámožnější lidé zanechávají nejhlubší uhlíkové stopy.

Klimatická katastrofa nepřichází jen tak. Způsobují ji především ti nejbohatší. V příštích týdnech se zaměříme na symboly moderního bohatství, národní pozornost zaměříme na bezohledné plýtvání ze strany bohatých a upozorníme na nespravedlnost, uvedlo hnutí. To poznamenalo, že německá vláda prozatím bohatým kryje záda, ačkoli zámožní lidé mají tisíckrát vyšší emise oproti průměru. Jako společnost musíme spolupracovat, abychom sociálně spravedlivou cestou ukončili fosilní věk, dodalo.

Terčem se bohatí stali již v dubnu, kdy aktivisté oranžovou barvou poničili fasády luxusních obchodů na berlínském nákupním bulváru Kurfürstendamm.

Nynější aktivní fázi protestů chce Letzte Generation pozastavit od 15. července, kdy plánuje třítýdenní letní přestávku. Pro tuto dobu pevný stisk o něco uvolníme, uvedlo hnutí. Čas chceme využít k nabití baterek, poznamenalo. Další vlna akcí se tak očekává po 7. srpnu.

Protestní hnutí čelí v Německu od politiků značné kritice. Spolkový kancléř Olaf Scholz blokády, při kterých se demonstranti lepí k vozovkám či autům, na konci května ostře kritizoval a označil je za naprosto šílené. Nové berlínské vedení, kde je vůdčí stranou konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) primátora Kaie Wegnera, chce prověřit, zda Letzte Generation není organizovanou zločineckou skupinou.

Na hnutí byla podána také řada trestních oznámení, což koncem května vedlo k policejní razii proti některým členům. Zabaveny tehdy byly i finance z veřejné sbírky. Skupina Letzte Generation mezitím oznámila, že od dárců pro svou činnost nově získala 450.000 eur (10,6 milionu Kč).

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.