Gubernátor ohlásil boje v Belgorodské oblasti, Moskva odražení "diverzantů"

Belgorod (Rusko) - Do obce Novaja Tavolžanka v Belgorodské oblasti vstoupily "sabotážní a průzkumné skupiny", bojuje se tam, uvedl dnes odpoledne podle agentury TASS gubernátor ruského regionu Vjačeslav Gladkov. Ruské ministerstvo obrany později prohlásilo, že pomocí dělostřelectva v oblasti zahnalo skupinu "ukrajinských teroristů". Gladkov podle médií také uvedl, že je připraven setkat se s proukrajinskými partyzány, aby pomohl ruským zajatcům. Legie Svoboda Rusku a Ruský dobrovolnický sbor dříve oznámily, že v bojích u hranic s Ukrajinou vzaly do zajetí dva ruské vojáky.

Redaktor RN 04.06.2023 14:21:00 1x
Gubernátor ohlásil boje v Belgorodské oblasti, Moskva odražení

Hodnocení

100%

Ozbrojené skupiny zároveň nabídly, že zajatce vymění za několik minut rozhovoru s gubernátorem oblasti při osobním setkání, informovala agentura Reuters. Společné prohlášení ozbrojené skupiny Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, které bojují na straně Ukrajiny, podle ní bylo zveřejněno na platformě telegram.

S největší pravděpodobností je zabili, jakkoliv je to pro mě těžké říct. Ale pokud jsou živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na silničním kontrolním bodu Šebekino. Zaručuji bezpečnost, uvedl ve videu zveřejněném na telegramu Gladkov.

Večer ruští partyzáni uvedli, že se Gladkov na setkání nedostavil. Při přeshraničním vpádu prý zajali několik ruských vojáků a předají je ukrajinským úřadům. Ruský dobrovolnický sbor to podle agentury Reuters uvedl ve videu na telegramu, kde bylo vidět kolem tuctu zřejmě ruských vojáků. Televize Dožď poznamenala, že zatímco partyzáni navrhli na setkání Novaju Tavolžanku, Gladkov hovořil o Šebekinu.

Ruské ministerstvo obrany mezitím podle agentury TASS uvedlo, že armáda společně s pohraniční službou FSB odhalily pokus diverzní a průzkumné skupiny ukrajinských teroristů překročit řeku u Novaje Tavolžanky a jejich akci pomocí dělostřelecké palby překazily. Nepřítel byl rozprášen a stáhl se, uvedl ruský resort obrany.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Dříve během dne belgorodský gubernátor uvedl, že ukrajinská armáda pokračovala v noci na dnešek v ostřelování regionu poté, co si palba vyžádala v sobotu dva životy. Ukrajinské síly se k útokům na ruské území nehlásí. V Šebekinu, nacházejícím se asi sedm kilometrů od ukrajinské hranice, střely dopadly na tržiště v centru města a způsobily tam požár, nikdo ale neutrpěl zranění, sdělil Gladkov. Více než 4000 lidí byly evakuovány do provizorního ubytování, dodal.

Belgorodská oblast, podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou, od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území. V oblasti, která mimo jiné sousedí s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí, se podle tamního gubernátora situace v poslední době zhoršila. Gladkov v posledních dnech takřka pravidelně informuje o ostřelování příhraničního regionu ze strany Ukrajiny.

Minulý týden v pondělí se tento ruský region stal dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských sabotážních skupin. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru. Legie svoboda Rusku tento týden uvedla, že ruští partyzáni v bojích v Belgorodské oblasti pokračují.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.