Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Nigeru a s využitím relativního klidu v Niamey se připravuje letecká evakuace z Niamey, napsalo dnes francouzské velvyslanectví francouzským občanům v Nigeru, což posléze potvrdilo také ministerstvo zahraničí v Paříži. Evakuace podle zprávy bude koordinována s nigerskými ozbrojenými silami.
Vzhledem k situaci v Niamey, násilí proti našemu velvyslanectví předevčírem (v neděli) a skutečnosti, že vzdušný prostor je uzavřen a naši občané nemohou odcestovat vlastními prostředky, připravuje Francie evakuaci svých občanů a (dalších) evropských občanů, kteří chtějí opustit zemi, uvedla francouzská diplomacie. Evakuace bude zahájena dnes, dodalo.
První evakuační let již podle informací agentury AFP odletěl do Niamey, doba letu činí zhruba pět hodin. Podle francouzské ministryně zahraniční Catherine Colonnaové se Francii evakuaci svých občanů podařilo vyjednat s nigerskými úřady.
Španělsko se chystá z Nigeru evakuovat více než 70 svých občanů.Mluvčí španělského ministerstva zahraničí odmítl sdělit podrobnosti včetně toho, zda Španělsko do Nigeru vypraví repatriační let.
Vojenská junta v Nigeru minulou středu provedla státní převrat, svrhla demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma, zatkla tři ministry svržené vlády a několik dalších politiků. V pátek nigerští vojenští velitelé prohlásili generála Abdourahamaneho Tianiho za novou hlavu státu.
Francie, někdejší koloniální vládce Nigeru, převrat odsoudila a vyzvala k návratu prezidenta Bazouma do funkce. V neděli stoupenci junty pochodovali ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzská hesla a jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Nakonec zapálili dveře francouzské ambasády, než je rozehnaly bezpečnostní složky.
Niger byl dosud považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu, napsala agentura AP s tím, že Západ v oblasti s Ruskem soupeří o vliv v boji proti extremistům. Francie má v Nigeru 1500 vojáků, kteří vedou společné operace s Nigerijci. Spojené státy a další evropské země také pomáhají s výcvikem tamních sil. Loni v Nigeru žilo podle francouzské diplomacie bezmála 1200 francouzských občanů.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Evropská unie kvůli převratu pozastavila finanční podporu a bezpečnostní spolupráci s Nigerem. Rozvojovou a další finanční pomoc Nigeru v sobotu pozastavila také Paříž. Africká unie (AU) mezitím vyzvala k tomu, aby byl v Nigeru do 15 dnů obnoven ústavní pořádek a aby se vojáci okamžitě vrátili do kasáren. Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) v neděli juntě dalo týdenní ultimátum a pohrozilo vojenským zásahem.