EU zdvojnásobí hasičskou flotilu kvůli změně klimatu a častějším požárům

Brusel - Evropská unie dnes oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

Redaktor RN 30.05.2023 19:17:00 1x
EU zdvojnásobí hasičskou flotilu kvůli změně klimatu a častějším požárům

Hodnocení

100%

V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev, uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější, řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Jižní Evropa se připravuje na suché léto, přičemž některé regiony již nyní trpí nedostatkem vody a zemědělci očekávají nejhorší úrodu za poslední desetiletí, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.