DPA: Saúdská Arábie představila vlastní mírový plán pro Ukrajinu

Džidda - Saúdská Arábie na schůzce diplomatů a vládních poradců čtyř desítek zemí v Džiddě představila s dalšími zeměmi vlastní plán na urovnání konfliktu na Ukrajině. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na své zdroje. Podle ní návrh zahrnuje podmínku územní celistvosti Ukrajiny, uzavření příměří, zahájení mírových jednání pod dohledem OSN a výměnu zajatců.

Redaktor RN 06.08.2023 16:05:00 0x
DPA: Saúdská Arábie představila vlastní mírový plán pro Ukrajinu

Hodnocení

100%

Saúdská Arábie má dobré kontakty s Ruskem i Ukrajinou, a proto také dvoudenní schůzku zorganizovala. Rusko pozváno nebylo, ale Rijád podle DPA Moskvu o průběhu jednání informoval. Jednání v Džiddě se účastnili političtí a bezpečnostní poradci hlav států a vlád mimo jiné z Ukrajiny, USA, EU či Německa, ale také z Brazílie, Indie, JAR, Turecka. Důležitá byla účast zástupce Číny, která má rovněž dobré vztahy s Ruskem.

Cílem jednání v Džiddě bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Tyto země totiž na rozdíl od Západu zaujímají k válce na Ukrajině spíše neutrální postoj, ač samotnou agresi většinou odsoudily, nezavedly například na Rusko sankce.

Ukrajinská prezidentská kancelář v pátek před jednáním uvedla, že jeho hlavním tématem bude desetibodový mírový plán prezidenta Volodymyra Zelenského, představený loni na listopadovém summitu G20 na Bali. Hlavním bodem plánu je požadavek na stažení ruských vojsk z celého území Ukrajiny a rovněž zřízení tribunálu pro souzení ruských válečných zločinů.

Zelenskyj, jehož na jednání v Džiddě zastupoval šéf jeho kanceláře Andrij Jermak, před schůzkou řekl, že doufá v dohodu o svém plánu a uspořádání mírového summitu letos na podzim.

Moskva dnes jednání v Džiddě znovu kritizovala. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, citovaný agenturou TASS, označil schůzku za odraz snahy Západu pokračovat v marných, k zániku odsouzených snahách o mobilizaci mezinárodního společenství, přesněji globálního Jihu, pro podporu takzvaného Zelenského plánu, jenž je od počátku odsouzen k záhubě.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.