Dohoda o propuštění rukojmích mezi Hamásem a Izraelem je blízko, řekl Biden

Washington - Americký prezident Joe Biden věří, že dohoda mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích je blízko, píše agentura Reuters. Optimismus ohledně jednání vyjádřili v průběhu víkendu také izraelský velvyslanec v USA Michael Herzog nebo katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jehož země jednání pomáhá zprostředkovat. Podrobností o rozhovorech je ale málo; zástupci Bílého domu v sobotu popřeli zprávu deníku The Washington Post (WP), podle které už existuje "předběžná dohoda" zahrnující propuštění asi 50 rukojmích z Pásma Gazy výměnou za pětidenní klid zbraní.

Redaktor RN 20.11.2023 18:25:00 2x
Dohoda o propuštění rukojmích mezi Hamásem a Izraelem je blízko, řekl Biden

Hodnocení

100%

Izrael dnes zase odmítl zprávy jordánského listu Al-Ghad, který citoval činitele Hamásu s prohlášením, že dnes začne v Pásmu Gazy platit klid zbraní. Možnému blížícímu se uzavření dohody kromě politických vyjádření však nasvědčuje také fakt, že příbuzní unesených Izraelců byli podle deníku Haarec informováni o významném pokroku ve vyjednáváních s Hamásem.

Ozbrojení islamisté z hnutí Hamás unesli kolem 240 lidí z Izraele do Pásma Gazy poté, co 7. října spáchali brutální útok na jihozápadě země, při němž zahynulo téměř 1200 civilistů. Podle amerických úřadů Hamás drží asi 180 lidí, dalších 40 Palestinský islámský džihád a zbytek jiné radikální organizace v Pásmu Gazy. Výsledkem dosavadních diplomatických snah bylo propuštění čtyř rukojmí. O úmrtí až 50 z nich při izraelském bombardování v Gaze informovali zástupci Hamásu, jejich tvrzení však nelze nezávisle ověřit.

Izrael souběžně s vyjednáváním o propuštění rukojmích pokračuje ve vojenské kampani, která má za cíl zničit vojenskou infrastrukturu Hamásu v Pásmu Gazy a zajistit, aby se na budoucí vládě v oblasti islamistické hnutí nepodílelo. Izraelské operace mají tisíce palestinských civilních obětí a podle zpráv médií ničí i civilní infrastrukturu Gazy, před válkou více než milionového a největšího města Pásma Gazy, tak, že město by brzy mohlo být neobyvatelné.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.