Česko chce s Moldavskem prohlubovat spolupráci v obraně, řekl Fiala

Kišiněv - Česká republika má zájem prohlubovat s Moldavskem spolupráci v obranném průmyslu, prohlásil český premiér Petr Fiala po svých jednáních s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a premiérem země Dorinem Receanem. Česká republika tak například plánuje otevřít kancelář vojenského přidělence v Kišiněvě, přiblížil předseda vlády.

Redaktor RN 02.06.2023 10:59:00 1x
Česko chce s Moldavskem prohlubovat spolupráci v obraně, řekl Fiala

Hodnocení

100%

České firmy mají výborné předpoklady pro modernizaci moldavské armády, uvedl český premiér na společné tiskové konferenci se svým moldavským protějškem Receanem. Je tu možnost nákupů radiolokátorů Věra od pardubické firmy ERA, řekl. Fiala dodal, že Moldavsko navyšuje obranný rozpočet a snaží se o modernizaci například protivzdušné obrany. Pasivní sledovací systém VERA-NG, označovaný jako Věra, slouží k detekci, lokalizaci, sledování a určování vzdušných, pozemních i námořních cílů na základě analýzy jejich signálů, je tedy velmi složitý k odhalení.

Česká republika podle Fialy také plně podporuje Moldavsko, které čelí důsledkům ruské války na Ukrajině, a jeho vstup do Evropské unie i sbližování se Severoatlantickou aliancí. Praha například podpořila novou partnerskou misi Evropské unie, která byla zahájena ve čtvrtek v Kišiněvě. Česko se mise podle Fialy hodlá aktivně účastnit. Podpořilo i vznik evropského sankčního seznamu osob, které mají napojení na Rusko a přispívají k destabilizaci Moldavska.

Premiér dnes také v Moldavsku podepsal smlouvu o darování prostředků českého ministerstva obrany, které budou použity k obnově památníků připomínajících československé legionáře padlé v regionu za první světové války.

Už ráno šéf české vlády položil věnec k památníku připomínajícímu oběti masových deportací obyvatel sovětské Moldávie na Sibiř a do Kazachstánu v době stalinských represí. V plánu má dnes ještě prohlídku vojenského prostoru vzdušné obrany Bacioi u Kišiněva.

Ve čtvrtek se Fiala zúčastnil nedaleko Kišiněva v obci Bulboaca summitu Evropského politického společenství, na jehož okraj jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o pomoci Ukrajině bránící se ruské agresi, se svým gruzínským protějškem Iraklim Garibašvilim a srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.