Britská vláda vyčlení 31 milionů liber na ochranu poslanců kvůli Gaze

Londýn - Britská vláda dnes oznámila nová bezpečnostní opatření na ochranu zákonodárců, kteří podle ní čelí stále větším hrozbám v souvislosti s válkou mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura AFP, podle které kabinet konzervativního premiéra Rishiho Sunaka vyčlení 31 milionů liber (727 milionů Kč) mimo jiné na více osobních strážců a policejních hlídek.

Redaktor RN 28.02.2024 11:20:00 3x
Britská vláda vyčlení 31 milionů liber na ochranu poslanců kvůli Gaze

Hodnocení

100%

Nikdo z nás by se neměl smířit s tím, že být vystaven trestným činům z nenávisti, obtěžování nebo výhrůžkám je součástí práce, uvedl ministr vnitra James Cleverly při oznámení nových opatření.

Poslanci budou mít v rámci policie přímý kontakt, s nímž budou moci komunikovat o bezpečnostních otázkách. Nejohroženější zákonodárci by také mohli mít k dispozici soukromou bezpečnostní službu, osobní stráže či více policejních hlídek.

Hrozeb vůči britským poslancům přibylo od začátku války v Pásmu Gazy, kterou vyvolal teroristický útok hnutí Hamás na Izrael ze 7. října, při němž zahynulo na 1200 lidí a 253 bylo vzato jako rukojmí. Úřady pod kontrolou Hamásu uvedly, že od začátku konfliktu zemřelo v souvislosti s izraelskými údery přes 29.900 lidí. V Británii se také mají koncem roku konat volby.

Britský konzervativní poslanec Mike Freer, který zastupuje oblast Londýna s velkým počtem židovských obyvatel, na konci ledna prohlásil, že v příštích volbách nebude kandidovat kvůli četným výhrůžkám, kterým čelí od islamistických uskupení. Již dříve prohlásil, že na setkání s veřejností nosí ochrannou vestu.

V polovině února se před domem konzervativního poslance Tobiase Ellwooda shromáždily desítky propalestinských demonstrantů, což přimělo policii, aby požádala jeho rodinu, aby se od nemovitosti držela dál.

Labouristická poslankyně Dawn Butlerová uvedla, že minulý víkend požádala o dodatečnou policejní ochranu poté, co obdržela výhrůžky od krajní pravice. Poslankyně obvinila pravicové křídlo Konzervativní strany z rozdmýchávání nenávisti a islamofobie.

V posledních týdnech jsme byli svědky hanebných pokusů o zastrašování poslanců a podkopávání našich demokratických procesů, uvedl náměstek britského ministra vnitra zodpovědný za bezpečnostní otázky Tom Tugendhat. Toto chování představuje hrozbu pro naši demokracii a je toxické pro naši společnost, dodal.

Ochrana poslanců již byla zvýšena po dvou vraždách v posledních letech. Labouristickou političku Jo Coxovou v roce 2016 zabil pravicový extremista. V roce 2021 ubodal islamista během veřejné akce konzervativního poslance Davida Amesse.

 

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.