Nemůžeme trpět spolky, které se staví proti ústavnímu pořádku nebo myšlenkám porozumění mezi národy, uvedl Stübgen. Dodal, že ohniska islamismu, který je podle něj kulturou jako z doby kamenné, je třeba zničit už v zárodku. Podle ministra vnitra lze islámské centrum ve městě Fürstenwalde, které leží asi 25 kilometrů východně od Berlína, spojit s nadnárodním islamistickým hnutím Muslimské bratrstvo i palestinskou teroristickou organizací Hamás.
Braniborský ministr rovněž uvedl, že rizikem v případě zakázaného spolku byla především organizovaná indoktrinace mladých lidí extremistickými myšlenkami. Křesťanskodemokratický politik ohlásil zásah proti spolku už před několika měsíci. Loni v prosinci požadoval i zákaz Hamásu v Německu. Loni v červenci zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV) označil islámské centrum ve Fürstenwalde za spolek s prokazatelně extremistickými snahami, šířilo podle něj mimo jiné antisemitskou propagandu.
Německá vláda avizovala přísnější boj proti islamismu po teroristickém útoku v Solingenu na západě země. V srpnu tam při městských slavnostech neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie zabil tři lidi a osm dalších zranil. Policie 26letého muže podezřívá i z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Po atentátu vláda kancléře Olafa Scholze představila bezpečnostní balíček, který se dnes projednává ve Spolkovém sněmu. Už v červenci ústřední vláda zakázala také Islámské centrum v Hamburku, které podle ní propagovalo islamistickou a totalitní ideologii neslučitelnou se zásadami demokratického státu.
Braniborsko čekají za necelé dva týdny zemské volby, v nichž by mohla podle průzkumů zvítězit protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD).