Biden uvedl, že je ochoten ke kompromisu o migraci; na něm závisí pomoc Ukrajině

Washington/Kyjev - Americký prezident Joe Biden je ochotný přistoupit na kompromis ohledně americké imigrační politiky, jejíž změnou republikáni v Kongresu podmiňují schválení další finanční pomoci Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl v projevu v Bílém domě. Biden zároveň vyzval Kongres USA, aby další pomoc zemi bránící se ruské vojenské agresi schválil ještě před vánočními svátky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak účastníkům americko-ukrajinské bezpečnostní konference ve Washingtonu vzkázal, že Ukrajina se snaží, aby nezávisela pouze na pomoci od svých spojenců.

Redaktor RN 06.12.2023 19:55:00 0x
Biden uvedl, že je ochoten ke kompromisu o migraci; na něm závisí pomoc Ukrajině

Hodnocení

100%

Biden se v Kongresu snaží prosadit přijetí balíčku zákonů, který počítá mimo jiné s 61 miliardami dolarů (asi 1,4 bilionu korun) vyčleněnými na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny. Republikáni ale schválení podmiňují zpřísněním americké imigrační politiky. Balíček v celkové výši 106 miliard dolarů (2,4 bilionu korun) zahrnuje i pomoc pro Izrael nebo právě prostředky na posílení ostrahy americko-mexické hranice, kam letos v rekordních počtech přicházej migranti prchající především ze zemí Latinské Ameriky.

Biden dnes podle Reuters uvedl, že je ochotný ke značnému kompromisu ohledně ochrany hranic, ale naznačil, že na všechny požadavky republikánů přistoupit nechce. Musí se o tom jednat, řekl. Šéf Bílého domu zároveň varoval před scénářem, kdy by se Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi podařilo Ukrajinu ovládnout. Pokud Putin ovládne Ukrajinu, tak se tam nezastaví, uvedl Biden a zdůraznil, že Rusko by pak mohlo zaútočit i na některou ze členských zemí NATO.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ohledně zahraniční pomoci Kyjevu řekl, že Ukrajina se snaží navýšit své obranné kapacity, a vyzval americké společnosti, aby jí v této snaze pomohly. Ukrajina nechce zcela záviset na svých partnerech. Ukrajina usiluje o to, a je toho i schopna, aby se stala garantem bezpečnosti svých sousedů, až zajistí svoji vlastní bezpečnost, uvedl Zelenskyj.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.