Berlín Rusku nařídil uzavřít čtyři z jeho pěti generálních konzulátů v Německu

Berlín - Německo vyzvalo Rusko, aby uzavřelo čtyři ze svých pěti generálních konzulátů v Německu. Informovalo o tom německé ministerstvo zahraničí. Reaguje tak na krok Moskvy, která omezila počet pracovníků německé ambasády a dalších německých úřadů a institucí v Rusku. Ruská diplomacie následně ve své reakci německé rozhodnutí o uzavření ruských konzulátů označila za nepřátelský krok a provokaci.

Redaktor RN 31.05.2023 13:58:00 1x
Berlín Rusku nařídil uzavřít čtyři z jeho pěti generálních konzulátů v Německu

Hodnocení

100%

Podle agentury AP dnes mluvčí německého ministerstva zahraničí Christofer Burger novinářům v Berlíně řekl, že opatření má vytvořit rovnost personálu a struktur mezi oběma zeměmi. Od konce roku tak Rusko bude smět v Německu mít jen velvyslanectví v Berlíně a jeden generální konzulát.

Ruská vláda učinila krok k eskalaci, když s platností od června omezila celkový počet německých státních zaměstnanců v Rusku na 350. A toto neoprávněné rozhodnutí nutí spolkovou vládu k velmi výraznému omezení ve všech oblastech jejich přítomnosti v Rusku, upozornil mluvčí. Německo se tak rozhodlo uzavřít své generální konzuláty v Kaliningradu, Jekatěrinburgu a Novosibirsku a na minimum snížit přítomnost na německých školách či Goetheho institutech. Zůstávají německá ambasáda v Moskvě a generální konzulát v Petrohradě.

Pro ruskou přítomnost v Německu je naše rozhodnutí reciproční, aby zajistilo vyváženost oboustranných přítomností jak personálně, tak i strukturálně, cituje mluvčího ministerstva zahraničí agentura DPA. Toto bylo dnes sděleno ruskému ministerstvu zahraničí a Rusko jsme vyzvali, aby urychleně začalo s uzavíráním čtyř generálních konzulátů ve Spolkové republice Německo a dokončilo ho nejpozději k 31. prosinci 2023, dodal mluvčí.

Na provokativní německé rozhodnutí budeme reagovat, oznámilo dnes podle agentury Reuters ruské ministerstvo zahraničí. V Berlíně nemůže být pochyb o tom, že tyto neuvážené, provokativní akce nezůstanou bez odpovědi, uvedla ruská diplomacie ve svém prohlášení.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.