Bělorusové přispěli skoro 14 miliony Kč na politické vězně, uvedl server

Minsk - Běloruská nezávislá média a ochránci lidských práv během víkendu vysbírali v přepočtu bezmála 14 milionů korun na pomoc politickým vězňům. Oznámil to dnes server Zerkalo.io, působící v exilu. "Bělorusové během dvou dnů akce 'Není nám všechno jedno' věnovali na solidaritu s politickými vězni 574.356 eur (asi 13,8 milionu Kč)," napsal portál.

Redaktor RN 31.07.2023 05:32:00 0x
Bělorusové přispěli skoro 14 miliony Kč na politické vězně, uvedl server

Hodnocení

100%

Tyto prostředky budou rozděleny mezi fondy a organizace, které již pomáhají politickým vězňům. Do sbírky se podle exilové prozatímní vlády, vytvořené v emigraci opozičními politiky, zapojilo více než 9200 lidí a jednotlivé příspěvky dosahovaly výše až 10.000 eur (asi 240.000 Kč), uvedlo Zerkalo.

Můžeme být na co hrdi, a to jeden na druhého, uvedla vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a poděkovala všem, kdo přispěl na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám.

Při obdobné akci uspořádané minulý měsíc se ruským nezávislým médiím podařilo na podporu politických vězňů v Rusku vysbírat 39,4 milionu rublů (asi 9,7 milionu Kč), připomněl server Meduza.

Podle ochránců lidských práv z nevládní organizace Vjasna je Bělorusku v současnosti 1475 politických vězňů.

Zerkalo je nástupcem běloruského zpravodajského portálu Tut.by, který sehrál zásadní roli v informování o rozsáhlých protestech v létě a na podzim 2020. V Minsku má právě dnes nejvyšší soud rozhodnout o odvolání členek vedení Tut.by proti březnovému odsouzení k 12 letům vězení.

Tut.by fungoval déle než 20 let a byl nejpopulárnějším internetovým médiem v Bělorusku s více než 3,3 miliony čtenářů. Portál rozsáhle pokrýval protesty proti režimu Alexandra Lukašenka až do úředního zákazu činnosti v roce 2021. Mnoho novinářů z Tut.by uprchlo z Běloruska a zřídilo nový portál Zerkalo.io. Přístup k němu se běloruské úřady snaží blokovat.

Protesty proti režimu vypukly poté, co úřady opět vyhlásily vítězem prezidentských voleb Lukašenka. Opozice a Západ tento výsledek pokládají za zfalšovaný a odmítají uznat Lukašenkovu legitimitu. Autoritářský vládce nicméně s podporou Moskvy veškeré protesty brutálně potlačil, bez ohledu na západní sankce.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.