Běloruský soud zamítl odvolání dvou členek vedení portálu Tut.by

Minsk - Běloruský nejvyšší soud dnes zamítl odvolání proti dvanáctiletému trestu vězení pro dvě členky vedení nezávislého portálu Tut.by. Slyšení se odehrálo za zavřenými dveřmi, informoval server Zerkalo.io, který je nástupcem Tut.by.

Redaktor RN 31.07.2023 13:57:00 0x
Běloruský soud zamítl odvolání dvou členek vedení portálu Tut.by

Hodnocení

100%

Šéfredaktorka portálu, 45letá Maryna Zolatavová, a jeho generální ředitelka, 50letá Ljudmila Čekinová, byly odsouzeny ke 12 letům vězení letos v březnu. Obě ženy byly původně obviněny z daňových úniků a později také z podněcování nenávisti a z vyzývání k uvalení sankcí na Bělorusko.

Spolu s nimi byly odsouzeny i právní zástupkyně serveru a dvě redaktorky, které se ovšem běloruské policii nepodařilo zatknout. Zerkalo.io píše, že byly umístěny na seznam hledaných osob.

Tut.by fungoval déle než dvacet let a byl nejpopulárnějším internetovým médiem v Bělorusku s více než 3,3 miliony čtenářů. Portál rozsáhle pokrýval protesty proti režimu Alexandra Lukašenka až do úředního zákazu činnosti v roce 2021. Od stejného roku byly Čekinová a Zolatavová ve vazbě. Mnoho novinářů z Tut.by uprchlo z Běloruska a založilo nový portál Zerkalo.io. Ten běloruské úřady letos v červnu označily za extremistické uskupení.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.