Osmasedmdesátiletá laureátka Nobelovy ceny za mír, která se podle některých zpráv minulý týden přesunula do domácího vězení, je zadržována od roku 2021, kdy se vojenská vláda chopila moci po převratu.
Omilostnění se týká mimo jiné případů, v nichž byla Su Ťij odsouzena za porušení koronavirových pravidel a nezákonný dovoz a vlastnictví vysílaček.
Junta v některých obviněních omilostnila také svrženého prezidenta Win Myina, který byl zatčen ve stejnou dobu jako Su Ťij. Podle mluvčího vojenské vlády to znamená, že jeho 12letý trest bude zkrácen o čtyři roky.
Při státním převratu junta svrhla demokraticky zvolenou vládu držitelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij, a zvrátila tak předchozí desetiletí reforem a ekonomického růstu. Někdejší opoziční vůdkyně Su Ťij, která čelila za vlády vojenské junty perzekuci a mezi lety 1989 až 2010 byla zadržována, byla následně v několika různých procesech odsouzena k vězení v celkové délce 33 let.
Su Ťij všechna obvinění, od podněcování volebních podvodů po korupci, popřela a odvolala se proti nim. Podle lidskoprávních organizací se junta obviněními snaží Su Ťij zdiskreditovat a zabránit jejímu návratu do politiky.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller dnes prohlásil, že pozice Washingtonu vůči Barmě se po prominutí části trestu vězněné opoziční vůdkyni nezměnila. Je zapotřebí ještě řada kroků, které musí (barmská vojenská junta) přijmout, abychom mohli hovořit o nějaké změně postoje, řekl Miller a znovu vyzval k okamžitému propuštění Su Ťij.
K okamžitému osvobození Su Ťij, Win Myina a všech svévolně zadržovaných vězňů vyzval dnes také generální tajemník OSN António Guterres. Žádal rovněž ukončení násilí a represí a respektování lidských práv v Barmě.
Šéf asijské pobočky mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch Phil Robertson ke snížení trestu pro Su Ťij řekl, že junta se snaží navodit dojem umírněnosti a dialogu, což ale neodpovídá realitě.