V Tampere a Rize začne v pátek hokejové MS, titul obhajuje Finsko

Praha - V Tampere a Rize začne v pátek mistrovství světa v hokeji, které se mělo původně konat v Petrohradu. Po loňské invazi Ruska na Ukrajinu ale Mezinárodní hokejová federace změnila pořadatelství a vrcholná akce roku vyvrcholí stejně jako v minulé sezoně ve Finsku. Polovina základní části i dvě čtvrtfinále se odehrají v Lotyšsku, kde se představí i česká reprezentace. Podruhé bude na šampionátu chybět Rusko, které bylo stejně jako Bělorusko dočasně vyloučeno ze všech turnajů pořádaných federací.

Redaktor RN 10.05.2023 10:36:00 1x
V Tampere a Rize začne v pátek hokejové MS, titul obhajuje Finsko

Hodnocení

100%

V roli úřadujících šampionů se na turnaji představí domácí Finové, kteří loni v květnovém finále v Tampere porazili Kanadu 4:3 v prodloužení a získali čtvrtý titul v historii. Seveřané zároveň navázali na únorový triumf na olympijských hrách v Pekingu, kde v zápase o zlato přehráli sbornou. Finové budou usilovat o čtvrtou finálovou účast na MS za sebou, vždy přitom hráli s Kanadou.

Pod současnými finskými úspěchy je podepsaný kouč Jukka Jalonen, který vede národní tým s přestávkou již jedenáctou sezonu. Seveřané pod jeho vedením vybojovali tři zlata na MS, vyhráli olympiádu a získali i další tři medaile z vrcholných akcí.

Přiznávám, že mám ze všeho opravdu dobrý pocit. Všichni hráči i další členové realizačního týmu jsou stále plni energie. A mě trénování stále baví. Už jako malý kluk jsem byl soutěživý. Tým se na každém turnaji trošku mění, ale ostatní zůstává stejné. Je to skvělé prostředí pro práci, řekl Jukka Jalonen finským novinářům na úterním setkání.

Šedesátiletý kouč již loni podepsal novou smlouvu do konce příští sezony, poté plánuje funkci opustit. Pak přijde čas pro někoho jiného, uvedl.

Finský trenér šéfuje i české střídačce. Kari Jalonen nahradil po nevydařených olympijských hrách v loňském roce Filipa Pešána a na MS dovedl reprezentaci k první medaili po deseti letech. Teď se bude snažit na bronz navázat.

Mám vážně radost z toho, jak je tým složený, byť tady není třeba tolik hráčů z NHL. Ale i když tady nemáme vysloveně superhvězdy, jak tomu bylo třeba loni, mám pocit, že tenhle tým může na šampionátu uspět. Udělali jsme velký progres. A opravdu si myslím, že v Rize můžeme uspět a hrát dobře, řekl Kari Jalonen v neděli po skončení Českých her.

I přes absenci Rusů bude medailových aspirantů řada. Po pěti letech se mezi trojici nejlepších chce vrátit Švédsko, které získalo v letech 2017 a 2018 titul, ale na dalších odehraných šampionátech neuspělo. Před dvěma lety v Rize dokonce Švédové senzačně ani nepostoupili do čtvrtfinále.

Kanada má v případě vítězství šanci získat 28. titul a odpoutat se v historické tabulce od Rusku (včetně SSSR). Na tři semifinálové starty dosáhli na předešlých čtyřech turnajích Američané a o jedenáctou medaili v historii se budou pokoušet hráči Švýcarska, kteří byli naposledy v roce 2018 stříbrní.

Medailové zápasy se v Tampere odehrají v neděli 28. května.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.