V Bahrajnu startuje nový ročník F1, favorit Verstappen cílí na čtvrtý titul

Sáchir (Bahrajn) - Úvodní Velkou cenou Bahrajnu, které budou předcházet čtvrteční tréninky a páteční kvalifikace, odstartuje v sobotu mistrovství světa formule 1. Favoritem je úřadující šampion Max Verstappen z Nizozemska, hvězda týmu Red Bull zaútočí na čtvrtý titul po sobě. V kalendáři je rekordních 24 závodů, seriál se vrátí po pěti letech do Číny. Sezona vyvrcholí 8. prosince Velkou cenou Abú Zabí.

Redaktor RN 28.02.2024 11:31:00 3x
V Bahrajnu startuje nový ročník F1, favorit Verstappen cílí na čtvrtý titul

Hodnocení

100%

Šestadvacetiletý Verstappen by rád navázal na loňskou rekordní sezonu. Vyhrál v ní 19 z 22 Velkých cen a posledních sedm. Red Bull ovládl dohromady 21 závodů, neslavil jen v Singapuru. Vůz RB20 absolvoval úspěšně předsezonní testy. Podle výsledků by měl opět patřit k nejrychlejším.

Měli jsme pár testovacích dní a hodně se o voze naučili. Samozřejmě nechceme nic předjímat. Je třeba se ujistit, že děláme vše správně, abychom úspěšně absolvovali první závodní víkend. Těším se, až to začne a budeme zase závodit, řekl Verstappen, který s kolegou Sergiem Pérezem obhajuje v Bahrajnu double.

Red Bull slaví jubilejní 20. sezonu ve formuli 1, před startem ale řeší nejasnosti ohledně pokračování dlouholetého šéfa Christiana Hornera, který čelí internímu vyšetřování kvůli nevhodnému chování vůči jedné z kolegyň. O Hornerově budoucnosti v týmu se má rozhodnout dnes. Byla vznesena nějaká obvinění, která naprosto odmítám. Plně spolupracuji a budu tak činit, dokud to nebude uzavřeno, citoval Hornera list The Times.

Vnitřních neshod v mistrovském týmu se pokusí využít hlavní vyzyvatelé. S výsledky testů byli spokojení také ve Ferrari či Mercedesu. Vypadáme dobře. Není překvapení, že Red Bull má trochu náskok, ale věřím, že se budeme během sezony zlepšovat a vůz správně vyvíjet, uvedl technický ředitel Mercedesu James Allison.

Složení jezdců v týmech je stejné jako v minulé sezoně, po skončení tohoto ročníku tomu tak ale už nebude. Právě z Mercedesu odejde sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton, který se dohodl od roku 2025 na spolupráci s Ferrari. V něm nahradí Carlose Sainze. Nejistá je také budoucnost Péreze, kterému v Red Bullu po sezoně končí smlouva.

V kalendáři je opět Velká cena Emilie Romagny v Imole, která se vloni neuskutečnila kvůli povodním. Poprvé od roku 2019 je součástí seriálu Velká cena Číny. V Šanghaji se pojede také jeden ze šesti sprintů v sezoně. Další se uskuteční v Miami, Austinu, Spielbergu, Lusailu a Sao Paulu.

Program sprintů se pojede v pozměněném formátu. Zatímco vloni se kvalifikace na sprint a samotný zkrácený závod konaly v sobotu a předcházela jim páteční kvalifikace na nedělní Grand Prix, letos se tzv. sprintový rozstřel pojede již v pátek, sprint v sobotu a teprve po něm přijde ve stejný den na řadu velká kvalifikace.

Dva týmy také pojedou pod novými názvy. Sesterská stáj Red Bullu známá dříve jako AlphaTauri se letos představí pod jménem Visa Cash App RB F1, Alfa Romeo bude nově závodit pod označením Stake F1 Team Kick Sauber.

V nižší sérii formule 2 se druhým rokem představí český jezdec Roman Staněk. Dvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí bude hájit opět barvy týmu Trident a pokusí se vylepšit loňské 18. místo.

Program Velké ceny Bahrajnu, který je ovlivněný stejně jako příští týden Velká cena Saúdské Arábie ramadánem, zahájí ve čtvrtek dva tréninky. Po pátečním třetím se uskuteční od 17:00 SEČ kvalifikace. Závod se pojede v sobotu o hodinu dříve.

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.