Sprint F1 v náročných podmínkách v Belgii ovládl Verstappen

Spa-Francorchamps (Belgie) - Sprint na Velké ceně Belgie formule 1 vyhrál dvojnásobný mistr světa a suverénní lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu. Pro životní druhé místo si dojel nováček Oscar Piastri z McLarenu, třetí byl Pierre Gasly z Alpine.

Redaktor RN 29.07.2023 15:19:00 2x

Hodnocení

100%

Dnešní program ve Spa-Francorchamps stejně jako v pátek narušil déšť a kvalifikace i sprint začaly s půlhodinovým zpožděním. Jelo se v náročných podmínkách na usychající trati a zkrácený závod začal letmým startem za safety carem.

Verstappen odstartoval z pole position, ale po zastávce v boxech se před něj dostal Piastri, jenž spolu s většinou jezdců zamířil pro nové gumy už krátce po startu. Už ve čtvrtém kole si však pilot Red Bullu vzal první místo zpět a dojel si pro vítězství.

Dvaadvacetiletý nováček Piastri si na druhém místě se ztrátou téměř sedmi sekund dojel pro životní výsledek, jeho maximem byla čtvrtá příčka ze Silverstonu. Verstappen si vítězstvím upevnil vedení v šampionátu a před týmovým kolegou Sergiem Pérezem, který sprint nedokončil, má náskok 118 bodů.

V neděli od 15 hodin je v Belgii na programu hlavní závod. Red Bull v něm bude usilovat o prodloužení rekordní neporazitelnosti, poté co ovládl všech jedenáct závodů v sezoně. Devětkrát vyhrál Verstappen, dvakrát Pérez.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa:

Sprint: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 24:58,433, 2. Piastri (Austr./McLaren) -6,677, 3. Gasly (Fr./Alpine) -10,733, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -12,648, 5. Leclerc (Mon./Ferrari) -15,016, 6. Norris (Brit./McLaren) -16,052.

Průběžné pořadí MS: 1. Verstappen 289, 2. Pérez (Mex./Red Bull) 171, 3. Alonso (Šp./Aston Martin) 139, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 135, 5. Sainz 92, 6. Russell (Brit./Mercedes) 91.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 460, 2. Mercedes 226, 3. Aston Martin 184, 4. Ferrari 176, 5. McLaren 97, 6. Alpine 53.

Kvalifikace sprintu: 1. Verstappen 1:49,056, 2. Piastri -0,011, 3. Sainz -0,025, 4. Leclerc -0,195, 5. Norris -0,333, 6. Gasly -0,644.