Na atletickém MS bude startovat 23 Čechů v čele s oštěpařem Vadlejchem

Praha - Na mistrovství světa v Budapešti bude startovat 23 českých atletů. Hlavním medailovým kandidátem výpravy bude lídr letošních oštěpařských tabulek Jakub Vadlejch, "ostré" účastnické limity splnili také koulař Tomáš Staněk, tyčkařka Amálie Švábíková a běžkyně Kristiina Mäki na patnáctistovce a Nikoleta Jíchová na 400 metrů překážek. Ostatní reprezentanti budou na šampionátu startovat na základě postavení ve světovém žebříčku či na takzvané divoké karty. V nominaci, kterou dnes zveřejnil Český atletický svaz, je deset mužů a třináct žen. Šampionát se uskuteční od 19. do 27. srpna.

Redaktor RN 07.08.2023 11:21:00 0x
Na atletickém MS bude startovat 23 Čechů v čele s oštěpařem Vadlejchem

Hodnocení

100%

Zatímco stříbrný medailista z olympijských her, mistrovství světa i Evropy Vadlejch bude v soutěži z Čechů tentokrát osamocen, kvótu tří závodnic na disciplínu naplnily oštěpařky, poté co Nikolu Ogrodníkovou a Irenu Gillarovou doplnila na divokou kartu Nikola Tabačková.

Na stejném principu předsednictvo ČAS na návrh šéftrenéra zařadilo do nominace chodkyni Elišku Martínkovou a maratonkyni Moiru Stewartovou. Na silnici bude vedle této dvojice závodit také Tereza Ďurdiaková v chůzi na 35 kilometrů.

Po loňské absenci, kdy se nestihl připravit po zranění kotníku, se na mistrovství světa vrací Staněk. Jeho nejlepším výsledkem ve světové konkurenci je čtvrté místo z roku 2017, ve finále nechyběl ani před čtyřmi lety v Dauhá.

Největší část týmu tvoří s ohledem na účast mužské a smíšené štafety čtvrtkaři. V individuálních závodech na 400 metrů se představí Lada Vondrová a premiérově Tereza Petržilková s Matějem Krskem. Na překážkářské čtvrtce bude vedle Jíchové startovat také Vít Müller, který už startoval v Dauhá 2019 a loňském Eugene.

Mezi nejzkušenější reprezentanty patří dálkař Radek Juška, který v Pekingu 2015 i o dva roky později v Londýně postoupil do finále. Loni v Eugene český rekordman nepostoupil z kvalifikace. Po osmimetrových skocích z posledních závodů před vrcholem sezony může pomýšlet na další finále.

Česko bude mít na světovém šampionátu podobně početný tým jako loni, kdy bylo v nominaci čtyřiadvacet závodníků. Do týmu pro venkovní MS se po šesti letech vrací výškařka Michaela Hrubá, která po finále na MS v Londýně závodila na globálním vrcholu jen v roce 2018 v hale.

Nominace:

Muži: Ondřej Macík (200 m), Matěj Krsek (400 m, 4x400 m, 4x400 m mix), Vít Müller (400 m př., 4x400 m), Radek Juška (dálka), Tomáš Staněk (koule), Patrik Hájek (kladivo), Jakub Vadlejch (oštěp), Pavel Maslák, Patrik Šorm (oba 4x400 m, 4x400 m mix), Jan Tesař (4x400 m).

Ženy: Tereza Petržilková (400 m a 4x400 m mix), Lada Vondrová (400 m a 4x400 m mix), Kristiina Mäki (1500 m), Moira Stewartová (maraton), Nikoleta Jíchová (400 m př.), Michaela Hrubá (výška), Amálie Švábíková (tyč), Irena Gillarová, Nikola Ogrodníková, Nikol Tabačková (všechny oštěp), Eliška Martínková (20 km chůze), Terza Ďurdiaková (35 km chůze), Gloria Lurdes Manuel (4x400 m mix).

Zdroj: ČTK
Ohodnoťte počtem hvězdiček.